Mistrovství světa v boxu: indičtí pánští boxeři mají hodně co dokázat

Indické boxery čeká těžká zkouška na mistrovství světa, které od pondělí začíná v Taškentu. Mužský tým se v poslední době na velkých turnajích pořádně neprosadil a z předchozích světových šampionátů v roce 2021 se vrátil jen s jednou medailí.

13členný indický tým bude od pondělí soutěžit na prvním turnaji, který se bude konat v Taškentu (Getty Images)

Tým, který byl vybrán vysoce výkonným manažerem Bernardem Dunnem při hodnocení během třítýdenního národního kempu, viděl, že se od hráčů očekává, že si vedou dobře na Asijských hrách v Huangzhou a kvalifikují se na olympijské hry v Paříži. Mezi tři nižší olympijské váhové kategorie patří Deepak Poria (51 kg), Mohamed Hossamuddin (57 kg) a Shiva Thapa (63,5 kg).

I když je Bhoria překvapivým výběrem zlatého medailisty z Hry Commonwealthu Amita Pangala, o jeho kvalitě není pochyb. 25letý hráč zaznamenal v minulosti velké problémy, ale jeho kariéra se kvůli zraněním nerozjela. V lednu se vrátil do kempu po dlouhé rehabilitaci zranění ramene a brzy svedl tvrdý boj s Bangalem.

Jeho forma je patrná ze skóre v procesu hodnocení, když předčil Panghala o 731 až 682 bodů. V CWG Trials byl boj mezi Bhorií a Panghalem těsný, ale ten druhý překonal a získal zlatou medaili v Birminghamu.

Nový proces hodnocení udržoval boxery na hraně, protože předchozí úspěchy nebyly brány v úvahu.

V Featherweight Hossam El Din nikdy nevypadal tak dobře, ale je čas, aby se jeho třída postavila na velkou scénu. Medaile na loňských hrách Commonwealthu a asijských šampionátech by mu měly spravit chuť. Hossam El-Din přidal ofenzivní nádech, který odpovídal jeho technickým boxerským schopnostem.

Honba za olympijskou medailí pokračuje v čele se Shivou Thapou. Uvnitř je založen oheň a 29letý mladík si uvědomuje, že Paříž by mohla být jeho poslední šancí splnit si svůj sen. Cesta k němu začne v Taškentu, kde mu medaile zpečetí postup na Asijské hry, kvalifikaci do Paříže.

Thapa doma ustál rivalitu s tokijským olympionikem Manishem Kaushikem, bronzovým medailistou z mistrovství světa 2019. Na národním šampionátu ho pohodlně porazil a v hodnotícím procesu skončil dole – 728 bodů na 643. Na asijské úrovni má Thapa se znovu a znovu osvědčil. Je šestinásobným medailistou z mistrovství Asie. Ale jeho jedinou medailí z mistrovství světa byl bronz v roce 2015.

Stříbrný medailista z Tokijského olympijského a asijského šampionátu 2019 Ashish Choudhury je vyslán v kategorii do 80 kg, zatímco nadějný Nishant Dev (71 kg) a Narender Berwal (92+kg) oslní v olympijských váhových kategoriích.

Zajímavé bude také sledovat výkon Govinda Sahaniho v kategorii do 48 kg. Udělal impozantní pokroky, získal stříbro na Strandja Memorial a bronz na mistrovství Asie.

Mistrovství světa se koná v době, kdy World Body bojuje v hluboké divizi. Několik zemí se odhlásilo z mistrovství světa žen IBA v New Delhi. V Taškentu se nezúčastní Británie, Spojené státy americké, Irsko, Česká republika, Kanada a Švédsko. Konkurenční mezinárodní organizace – světový box – se objevila s otazníky nad budoucností olympijského sportu.