ROZHOVOR: Oštěp při prvním hodu trochu sklouzl, říká Neeraj Chopra

Nadcházející dny Z velké soutěže, která bývá pro Neeraje Chopru spíše obyčejná. Alespoň zvenčí to tak vypadá. Ale jak se den události blíží, Chopra vstoupil na jeho území.

Dne 23. července tak olympijský vítěz hodil oštěpem dostatečně daleko, aby si zajistil umístění na stupních vítězů na prvním mistrovství světa v atletice v Eugene v Oregonu ve Spojených státech.

Na mistrovství světa jsme po tolika letech získali medaili, ale tlak na to nebyl.

Z tribuny to sledoval Anju Bobby George, jediný Ind, který se před Choprou postavil na stupně vítězů v mistrovství světa. Indie čeká 19 let. Bronz v Georgeově skoku dalekém z roku 2003 ji zapsal do historických knih.

Ve věku 24 let získal Chopra zlato z Asijských her, her Commonwealthu a olympijských her a nyní je světovým stříbrným medailistou. Je skutečně jedním z největších sportovců v Indii. Bohužel pro něj však zlatou medaili na Hrách Commonwealthu tentokrát obhajovat nebude; Dny před akcí ho vyřadilo zranění stehna.

Jeho trenér Klaus Bartonitz byl šťastný i smutný z toho, jak to Neerajovi ve finále šlo. Řekl, že organizace akce byla chaotická a jeho svěřenec neměl dost času na rozcvičku, jak to obvykle dělává. „Neraj byl ve skvělé formě,“ řekl Bartonitz Týdnu. Podle jeho měřítek byl jeho hod 88 m ve skutečnosti snadný. Jeho první hod byl zmatek kvůli problémům organizátorů s time managementem. Niraj se jich zeptal, kolik času zbývá (byl první, kdo házel ve finále), a on bylo řečeno, že čas již začal! Ne Dostane čas soustředit se. V prvních dvou hodech se snažil najít svůj rytmus. Řekl jsem mu, aby se znovu soustředil. Dělá svou práci jako při tréninku. Chvíli to trvalo než se mu podařilo získat 88 m. Bylo to velké bojové úsilí.“

READ  Golden Eagle Tennis Walks to Chattanooga for the UTC Steve Barras Fall Classic

Při cestě do Oregonu byla konkurence mezi nejlepšími oštěpy na světě intenzivní. Anderson Peters z Grenady třikrát v soutěži pokořil hranici 90 metrů. Jakob Vadelich z České republiky, který skončil třetí, hodil devadesátku na květnovém mítinku v Ooredoo Dauhá. Jak se akce blížila, shon, aby Chopra překonal 90 metrů, narůstal. 30. června na Diamantové lize IAAF ve Stockholmu hodil 89,94 metru a získal zlatou medaili. Letos dvakrát překonal 89m. „Moc o tom (90 m) nemluvil,“ řekl Bartonitz. „Cítil, že přichází. V Eugene nemohl najít svůj rytmus. Podmínky nebyly jednoduché. Vítr foukal z různých směrů a na kurtu byly nějaké turbulence.“

Jeho přípravy však byly na místě. Prvním hodem se kvalifikoval do finále. V rámci své přípravy na velkou událost Neeraj údajně absolvoval intenzivní lifting tři dny předtím, než to všechno začalo. Bartonitz tomu říká „boom session“. Provádí rychlé zdvihy a zaměřuje se na rychlost; Další den je celý o běhání, po kterém následuje příjemné, relaxační sezení. Den před akcí se uklidní, poslouchá hudbu, lehce cvičí a moc nechodí ven. Hodně se věnuje mentálnímu tréninku a vizualizaci.

Týden po turnaji Chopra řekl, že je rád, že skončil na stupních vítězů, protože to byla událost, kterou ještě musel soutěžit a vyhrát. Řekl také, že v Realms nebyl žádný tlak na zprostředkování, i když hody jeho soupeřů ho trochu nakoply. Úryvky z rozhovoru:

Otázka: Po zisku medailí na olympijských hrách, asijských hrách a hrách Commonwealthu, jak byste popsal svůj zážitek z mistrovství světa v atletice?

A: Dopadlo to dobře. Pokud se budeme bavit o velkých soutěžích, tak skoro na všech soutěžích jsem získal zlatou medaili. [I had it] I tady bych měl podle mě získat medaili. Konkurence [here] Bylo to těžké, podmínky byly drsné a bouřlivé. Každý ví, že začínám dobrým hodem, ale tady to bylo kvůli okolnostem jiné. Byla to výzva, ale i v těchto je hezké získat medaili. Dobré je, že mistrovství světa IAAF se bude konat i příští rok, takže budu mít další šanci zlepšit svůj výkon.

READ  Kvalifikace Evropského poháru národů 2024 živě! Plán kvalifikace Evropského poháru národů, výsledky a umístění

O: Poté, co byl váš první hod faul, o čem jste se s trenérem Klausem Bartonitzem bavili a co si řekli?

A/ Byli jste první, kdo soutěžil a chcete začít s dobrou střelou. Ale někdy to prostě nevyjde tak, jak si plánujete. Oštěp mi při prvním hodu lehce vyklouzl z ruky. Druhý hod měl 82 m. Přijde vám na mysl, že ostatní se dobře podívali – Anderson Peters (Grenada) a Julian Weber (Německo). Při třetím hodu jsem skončil čtvrtý. Vítr byl jiný než na úvod a byla to pro mě nová zkušenost. Ale je dobře, že jsem na čtvrtý pokus zvládl 88,13 metru.

Otázka: Byl tam tlak poté, co jsem viděl Peterse střílet přes 90 metrů?

A: Ano, určitě tam byl nějaký tlak. Webber také předvedl dobrý první hod. Obtížné bylo, že jsem na první pokus nemohl házet tak, jak jsem chtěl. Jinak o hodech ostatních sportovců nepřemýšlím. Soustředím se na reakci svého těla na hod, na který se připravuji. Anderson Peters skóroval třikrát na 90 m, dařilo se také Julianovi Webberovi a Jakobu Vadelichovi (Česká republika). Takže ano, co se kvality týče, konkurence byla opravdu vysoká.

O: Do vašeho čtvrtého hodu, 88,13 m, co jste měl na mysli?

A/ Byl jsem si jistý, že přijde dobrý hod. Aby soutěž neskončila, vždy si říkám, že musím minimálně dorovnat vzdálenost, kterou jsem už hodil. Všichni říkají, že se mi při prvním hodu opravdu daří, ale já vždy říkám, že naše akce je taková, že musíte udělat maximum do posledního hodu. Nikdy nevíte, kdo může být při posledním hodu lepší než vy.

READ  Lens 2-1 Arsenal: Tým Mikela Artety utrpěl poprvé v této sezóně porážku se zraněným Bukayem Sakou | fotbalové zprávy

Otázka: Byl na vítězství zvýšený tlak, protože Indie měla na mistrovství světa pouze jednu medaili?

A: Po tolika letech jsme získali medaili na mistrovství světa, ale nebyl na to žádný tlak. Byl jsem dost vzrušený [to add the medal] Chybí mé kočce. Závodníkům se v této akci dařilo a i na hřišti byl zážitek tentokrát jiný, protože zbytek házel dobře přede mě.

O: Co vám řekl váš trenér během vašich úvodních hodů?

A: Trenér toho během soutěže moc nenamluví. Všechno, co měl říkat nebo učit, se dělalo během příprav. Během soutěže říkal: „Jo, to byl dobrý hod,“ nebo jestli byl oštěp příliš vysoký nebo příliš nízký.

Otázka / Jak jste se psychicky připravoval na vstup do této soutěže?

A/ Na soutěžích jako je olympiáda a mistrovství světa je klíčové být psychicky připravený. Musíte věřit, že dnes uděláte něco dobrého nebo zvláštního. Musíte být pozitivní, pokud jde o házení na určitou vzdálenost za každou cenu. I když zůstanete blízko svého nejlepšího já, je to dobrá věc. Dokonce i když jíte nebo děláte domácí práce před soutěží, mysl je vždy ve střehu před soutěží. Jsi v tom naprosto disciplinovaný, psychicky.