S tvrdou prací je možné všechno: Avani Lehara po vítězství v kategorii „Nejlepší debut“ na paralympijských hrách | Další sportovní zprávy

NEW DELHI: Tokijský paralympijský vítěz Avani Lekhara získal cenu „Nejlepší debut“ na Paralympijských hrách 2021, oznámil ve čtvrtek Mezinárodní paralympijský výbor (IPC).
Český hráč Bokie Adam Peska se připojil k indickému parasportovnímu střelci Avanimu Likharovi, který si poprvé odnesl mužské ocenění.
Likhara se stala vůbec první ženou, která vyhrála zlatou medaili na paralympijských hrách z Indie. Devatenáctiletá hráčka překonala rekord paralympijských her a vyrovnala světový rekord ve finále ženské vzduchovky SH1 na 10 m.
Získala také bronzovou medaili ve vzduchové pušce SH1 žen vstoje na 50 m a stala se tak první Indkou, která vyhrála dvě medaile na paralympijských hrách. Byla také první indickou paralympijskou medailistkou ve střelbě.
řekla Avani poté, co poprvé vyhrála své ocenění „Nejlepší žena“.
Dodala: „Šla jsem tam a jen jsem si myslela, že udělám jednu ránu za druhou, což jsem udělala. Jen s tím, že jsem se soustředila na proces, jsem dokázala pro svou zemi vyhrát zlatou medaili.“
Nizozemská tenistka na vozíčku Didi de Grootová a švýcarský vozíčkář Marcel Haug vyhráli ceny „Nejlepší sportovec“ a „Nejlepší sportovec“.
De Grootová vyhrála nejlepší ženskou kategorii poté, co získala tituly ve dvouhře a ve čtyřhře na Tokiu 2020 bez ztráty setu v obou soutěžích. Stala se první tenistkou na vozíku, která dokončila kalendář Golden Slam (vyhrála všechny čtyři grandslamové tituly a zlatou paralympijskou medaili).
Hug byl oceněn jako nejlepší muž. Ve vysoce konkurenční třídě závodů vozíčkářů T54 dosáhl zlatého zametání ve všech čtyřech disciplínách – 800 m, 1 500 m, 5 000 m a maraton. „Stříbrná kulka“ v tomto procesu také vytvořila nový světový rekord na 1500 m a paralympijský rekord v rozbězích na 5000 m.