Alex de Minaur vede Australany do finále

Alex de Minaur dovedl Austrálii do druhého finále Davis Cupu v řadě s výhrou 2:0 nad Finskem v Malaze.

Světová dvanáctka porazila Emila Ruusuvuoriho 6:4, 6:3 ve dvou setech poté, co Alexej Popyrin porazil v první dvouhře Otto Virtanena 7:6 (7/5), 6:2.

Austrálie, která turnaj naposledy vyhrála v roce 2003, se v neděli ve finále utká se Srbskem Novaka Djokoviče nebo Itálií Jannika Sinnera.

Streamujte přes 50 sportů živě a na vyžádání s Kayo. Připojte se nyní a začněte streamovat hned>

„Pro nás je tento pohár prioritou a děláme vše, co je v našich silách, abychom reprezentovali Austrálii s hrdostí a vášní,“ řekl De Minaur.

„Není tak špatné dostat se do dalšího finále.“

Australský kapitán Lleyton Hewitt řekl, že dostat se do finále pro něj hodně znamená.

Dodal: „Naši hráči se velmi snažili… Jsme soudržná jednotka a v neděli jsme si dali další šanci.“

Australský kapitán Lleyton Hewitt. Fotografie: Clive Brunskill/Getty Images pro ITFZdroj: Getty Images

De Minaur se báječně vrátil proti České republice v klasickém, nestabilním zápase, aby pomohl své zemi dostat se do semifinále, ale jeho cesta byla tentokrát lepší na stadionu Martina Karpiny.

Ačkoli on a Hewitt ostře kritizovali přepracovaný formát Davis Cupu, 24letý hráč zkušeně dovedl svůj tým do jejich 49. finále.

Osmadvacetinásobní šampioni, za nimiž zůstali pouze Spojené státy, ukončili finskou fantazii bez větších pomlázek a lídři se dohodli, že rozhodující čtyřhru hrát nebudou.

Severští fanoušci převyšovali počet těch, kteří měli zelenou a zlatou barvu, stejně jako v úterý při působivé čtvrtfinálové výhře nad obhájcem titulu Kanadou, ale tentokrát odcházeli zklamaní.

Ruusuvuori, který se umístil na 1. místě ve Finsku a na 69. místě na světě, zmeškal výhru Kanady kvůli problému s ramenem a po porážce Virtanena musel těžce zvedat.

READ  Tokio 2020: Olympijští kandidáti se hrnou do Dubaje na výcvikové tábory

Rusuvuori vyměnil brejky s de Minaurem a Australan nakonec proměnil svůj šestý brejkbol ve třetí hře, aby znovu získal podání.

Australan Alex de Minaur vrací míč. Foto: Jorge GuerreroZdroj: Agence France-Presse

De Minaur podruhé prolomil podání, když Fin zakroutil bekhendem do sítě a navýšil své vedení na 4:2.

Australan zakončil dlouhou výměnu strhujícím forhendovým vítězem, aby si vynutil další brejkbol, ale přestože jej Rusuvori zachránil, nakonec si vysloužil třetí brejk, když forhend prorazil do sítě.

Rusuvuori oddálil nevyhnutelné skvělým volejem, aby prolomil soupeřovo podání a poté udržel, ale De Minaur vzal první set.

Na začátku druhého poločasu si zachránil brejkbol proti agresivnímu Rusuvuorimu a následně se brejk dostal do vedení 2:1, které udržel.

De Minaur zajistil výhru skvělým bekhendovým úderem a pečetil výhru. Popyrin, který je na 40. místě světového žebříčku, vydláždil cestu De Minaurovi, když ve druhém setu ukázal svou kvalitu a porazil svého 171. místo.

Po těsném prvním setu, který se rozhodoval v tiebreaku, se Fin dopustil dvojchyby, aby soupeři zajistil přerušení podání a vedl 4:2, pak šel mimo a australský hráč znovu zlomil svého soupeře a pečetil vítězství.

Australan Alex de Minaur slaví s kapitánem Lleytonem Hewittem po vítězství nad Finem Emilem Ruusuvuorim. Foto: Louis JaneZdroj: Agence France-Presse

„Jsou to nervy, které jsem nikdy předtím v životě necítil, nervy v prvním zápase, prvním zápase Davis Cupu, vítězství v prvním zápase Davis Cupu v řadě,“ řekl Popyrin.

„Musel jsem držet hlavu rovně a soustředit se jen na své podání a snažit se využít příležitosti, když přijdou.“ Srbsko se v sobotu utká s Itálií ve druhém semifinálovém utkání před nedělním finále.