Bronzová medaile pro Českou republiku na mistrovství světa juniorů IIHF

Po napínavém turnaji se česká juniorská hokejová reprezentace vrátila domů a přivezla si bronzovou medaili. Je to již druhý rok po sobě, co Česká republika získala medaili na turnaji do 20 let, což je velký úspěch pro zemi, která se předtím turnaje od roku 2005 nezúčastnila.

Fin Aleksantiri Kaskimaki v zápase proti Čechovi Jakubu Stancelovi |  Foto: Adam Ihsi, ČTK

6. ledna večer vítali hráče české hokejové reprezentace do 20 let blízcí a fanoušci na Letišti Václava Havla při návratu domů z Mezinárodního turnaje v ledním hokeji ve švédském Göteborgu. V pátek večer tým porazil Finsko 8:5 a obsadil třetí místo v turnaji a získal pro svou zemi bronzovou medaili.

Páteční zápas nebyl vůbec normální. Když Finsko vedlo většinu zápasu, Česká republika předvedla v posledních minutách třetí třetiny ohromující obrat, když během necelých dvou minut vstřelila čtyři branky.

Nebylo to poprvé, co Česká republika na tomto turnaji zaznamenala takový comeback. Během čtvrtfinálového zápasu proti Kanadě skórovali, když do konce třetí třetiny zbývalo pouhých 11 sekund, čímž zlomili nerozhodný stav 2:2 a dovedli je do semifinále. Jejich sny o zlaté medaili se nezdařily proti hostitelskému Švédsku a Česká republika se do finále neprobojovala.

Je to druhá medaile v řadě, kterou Češi získali na šampionátu do 20 let. Loni, v roce 2023, padli s Kanadou ve hře o zlato a získali stříbrnou medaili. Před turnajem v roce 2023 země nezískala medaili od roku 2005, kdy skončila druhá.

Když se ho ptali na letošní výkony svého týmu, řekl Thomas Hamara, který vstřelil vítězný gól 1:41 minuty před koncem základní hrací doby. „Po celý turnaj jsme hráli jako tým a nebyli tam vlastně žádní jednotlivci. Byl to tým. Jsem opravdu rád, že toho mohu být součástí.“