Carpenterův hattrick vede Spojené státy k vítězství nad Čechy

Alex Carpenter vstřelil hattrick a v pátek večer dovedl Spojené státy k vítězství 6:0 nad Češkami na mistrovství světa žen 2024 v Utica ve státě New York.

Češka měla šanci jít do vedení brzy v první třetině, když Adéla Sapovalová spadla v pásmu USA na rameno, nastřelila puk, ale nedokázala skórovat. Sabovalová mohla v průběhu hry nařídit pokutový kop, ale Češka jej nedokázala přetavit v gól.

Alex Carpenter dostal USA do vedení v 6:49 první třetiny. Využila bekhendovou přihrávku od Kendally Quinn Schofieldové a protlačila míček přes českou brankářku Kláru Beslařovou do sítě.

V polovině třetiny měli Češi blízko k vyrovnání. O brejku vletěla Denisa Kryzová do pásma USA, až se dostala k síti. Brankářka Nicole Hensleyová dobře četla hru, přešla a rozestoupila se, aby zachránila míč a upřela České republice vyrovnání.

Spojené státy by měly problémy s disciplínou, protože Češi by mezi prvními dvěma třetinami zápasu hráli pět po sobě jdoucích přesilových her. Tým promarnil příležitosti a nedokázal se moc shromáždit v útočném pásmu, když se Spojeným státům podařilo zlikvidovat několik silných bodů.

Za fandění domácích publikem USA nadále tvrdě tlačily na palubovky a otáčely pukem. Kapitánka Hilary Knightová měla blízko k prodloužení vedení, když si projela přímo před sítí, ale nedokázala prohodit míček Beslařové.

Ke konci třetí třetiny šly Spojené státy do přesilovky a vstřelily dvě branky s odstupem 59 sekund. Carpenterová dokončila hru, kterou začala zpoza sítě. Útočník přihrál míč Abby Murphyové, která jej pak přihrála Caroline Harveyové. Obránce napálil míč do sítě. Při odraženém míči ho Carpenter sebral a prostřelil Beslarovou pro svůj druhý gól v utkání.

Když do konce třetiny zbývalo 2:32, Češka otočila puk. Britta Curl poslala míč Layle Edwardsové, která hru dokončila a vstřelila svůj první gól ve Světové sérii žen. Edwardsová se také stala první černoškou, která skórovala za seniorský tým USA.

READ  Co se změní ve čtvrtek

„Myslím, že bodování pomůže této věci tím, že poskytne více inspirace mladým dívkám a konkrétněji mladým barevným dívkám,“ říká Edwardsová o důležitosti svého cíle. „Vidět mě na této úrovni je skvělé, ale vidět mě být úspěšný na této úrovni je ještě důležitější. Myslím, že reprezentace je důležitá. To je potřeba neustále vychovat a opakovat. Vidět někoho na této úrovni, kdo vypadá jako ty, je obrovské .“

V čase 3:42 třetí třetiny se Kendall Quinn Schofield prohnal po ledě a našel Edwardse, který pravačkou vystřelil na krátkou branku. Cílem bude Edwardsova druhá noc.

Celková jednička letošního draftu PWHL obsadila první místo v turnaji po 45 sekundách. Taylor Hayes se rychle dostal po ledě, předstíral střelu a pak rychle vystřelil přes síť. Gól byl Hayesův první na turnaji.

V polovině třetí třetiny vstřelila Carpenterová svůj třetí gól v utkání. Harveyho střela se odrazila od Carpenterové a do sítě, čímž se stal prvním hattrickem na mistrovství světa žen 2024.

„Jen se snažím přispět jakýmkoliv způsobem, ať už je to střílení gólů, asistování, blokování střel, nezáleží na tom, jak přispěji,“ říká Carpenter o hattricku. „Chci udělat, co můžu, aby tento tým uspěl.“

Osobní penalta Kirsten Simmsové na konci třetí třetiny dala Čechům další šanci skórovat, ale Hensley na poslední chvíli zastavil nápor a pečetil hru.

Disciplína byla pro USA výzvou, ale kapitán Hilary Knight cítil, že tým reagoval dobře a udával tón.

„Miluji způsob, jakým reagujeme na nepřízeň osudu,“ říká Knight. „V tom zápase bylo hodně trestných minut, takže je to jen o tom, abychom vytvořili naši značku hokeje a zajistili, že až se vrátíme k pěti na pět, navážeme tam, kde jsme přestali.“

READ  Česká republika zjistila případy podezřelé skartace dokumentů - EURACTIV.com

USA budou mít mezi zápasy málo času, protože se v sobotu 6. dubna vrací na led, aby se střetly s Finskem.

Beslarová navzdory prohře předvedla působivý výkon, když čelila 48 střelám na branku.

„Začaly jsme opravdu dobře, rádi hrajeme fyzicky a myslím, že jsme dokázali, že fyzicky hrát umíme,“ říká Beslarová. „ony [USA] Nejsme na ně zvyklí. Myslím, že jsme to zvládli opravdu dobře a USA pak dostaly impuls po třetím gólu a jen shodou okolností. „To je hokej.“

Trenér České republiky Karla McLeod se inspiroval pátečním výkonem týmu proti domácím.

„Jsem opravdu hrdá na výkon; soutěžíme neuvěřitelně tvrdě,“ říká. „Nemyslím si, že bychom si měli dělat starosti s výsledkovou listinou. Snažíme se držet našeho stylu a ujistit se, že děláme věci. Víme, že nám to vyhovuje, a samozřejmě výzva hrát tým USA nebo tým Kanady je vzrušující.“ Mluvili jsme o tom To je po zápase – toto je teprve náš druhý rok v bazénu, takže se tím také učíme, ale opravdu oceňujeme, jak tvrdě Američané hrají. Cítil jsem, že hra byla opravdu konkurenceschopná. V naší hře je spousta detailů, na které se budeme i nadále dívat, růst a učit se, ale opravdu jsem si myslel, že obrat týmu je něco, na co jsem byl neuvěřitelně hrdý.“

Česká republika se opět připraví na další výzvu, když se tým v neděli 7. dubna utká s Kanadou.