Česko dostává druhou šanci v kvalifikaci

Do mistrovství světa 2022 v Kataru zbývá už jen rok a mnoho zemí si nyní zarezervovalo svá místa – zatímco jiné musí čekat napjaté čekání.

V úterý skončilo napínavé závěrečné kolo zápasů evropské kvalifikace.

V posledním utkání skupinové fáze porazila Česká republika na pražském stadionu Letná Estonsko 2:0. Hostující tým šel do vedení v 59. minutě po trefě Jacoba Brabce. Střídající Yan Sokora zvýšil pět minut před koncem zápasu na 2:0.

Česká republika skončila ve skupině E třetí za Belgií a Walesem a bude muset projít vyřazovací fází kvalifikace, aby si příští rok zahrála v Kataru.

Kdo se kvalifikoval z Evropy?

Vicemistryně Evropy Anglie se kvalifikovala na Mistrovství světa 2022 jako jeden z 10 vítězů skupin a stylově se ujala vedení, když v posledním pátečním zápase skupiny A porazila San Marino 10:0.

Francie také míří na mistrovství světa 2018, zatímco Belgie, Dánsko a Německo dokázaly bezpečně procházet svými skupinami.

Těžké společnosti v Evropě to však neměly úplně jednoduché.

V posledním kole zápasů bylo na čele tabulky několik rozhodujících hráčů, přičemž Srbsko skórovalo jako vítěz 90. minuty a posunulo se přes Portugalsko na první místo, a Španělsko a Chorvatsko skórovaly pozdě, aby porazily své nejbližší rivaly Švédsko a Rusko.

Ve vzrušujícím závěru kvalifikace Švýcarsko také plně využilo remízy Itálie proti Severnímu Irsku a v pondělí si zajistilo skupinu C, zatímco v úterý NizozemskoZe skupiny G vyšel vítězně.

Kdo je v play off?

K těmto vítězům skupiny 10 v Kataru se přidají další tři evropské národy, které pocházejí z 10 vítězů na druhém místě a dvou týmů pro play-off Ligy národů.

Mistři Evropy Itálie, Cristiano Ronaldo a Portugalsko, stejně jako Švédsko a Rusko se v play off přidali ke Skotsku a Walesu.

Mohli se utkat s Polskem, které skončilo o šest bodů za finalisty Eura 2020 Anglií, Severní Makedonií, Tureckem a Ukrajinou – kteří skončili druzí – a také s Českou republikou a Rakouskem díky výkonům v Lize národů.