Český oštěpařský mistr světa Kitaguchi pokukuje po zlaté medaili na olympiádě v Paříži

Mistryně světa oštěpařka Haruka Kitaguchiová by ráda využila výhod své brzké kvalifikace na olympijské hry v Paříži, protože na své tréninkové základně v České republice trénuje svým vlastním tempem.

Pětadvacetiletá hráčka dvakrát přepsala národní rekordy z roku 2023. V srpnu v Budapešti se kvalifikovala do Paříže a stala se první Japonkou, která vybojovala zlatou medaili na mistrovství světa v atletice na jiném podniku než v maratonu.

„Bylo by skvělé, kdyby se mi podařilo vyhrát zlatou medaili v Paříži, ale nebude to snadné,“ řekl Kitaguchi nedávno pro Kyodo News.

„(Poté, co jsem si již zarezervoval místo v Paříži), mohu se připravovat, aniž bych se soustředil na kvalifikační kritéria, a odpočívat při analýze pokroku svých konkurentů.“

Haruka Kitaguchi se účastní tiskové konference v Tokiu 19. září 2023. Stala se první japonskou atletkou, která vyhrála vícebojový titul v Diamantové lize, když před třemi dny zvítězila v hodu 63,78 metru v hodu žen. (Kyudo) ==Kyudo

S olympijskou přípravou začala v listopadu v Japonsku, ale začátkem ledna se vrátila do Domažlic, kde pod vedením devětačtyřicetiletého trenéra Davida Sikirace závodila dvakrát denně.

„Nejdůležitější je získat okamžitou zpětnou vazbu,“ řekl Kitaguchi. „Trénink byl lepší.“

Kitaguchi se loni prosadila v Japonsku, ale prosazuje se i v České republice.

Mluví plynule česky, byla oceněna Nadací Domažlice za zviditelnění města a propagaci sportu a poskytla rozhovor České televizi.

„Česká televize se jen zřídkakdy věnuje zahraničním sportovcům, takže jsem opravdu šťastná,“ řekla Kitaguchi, na kterou udělalo dojem její rozhodnutí v roce 2019 přestěhovat se sem, když nerozuměla tomu, co lidé na tréninku říkali.

„Nejsem si jistý, jestli teď dokážu něco tak odhodlaného. Tehdy jsem opravdu tvrdě pracoval a díky tomu se o mě začalo zajímat mnoho lidí. Jsem japonský sportovec, ale dokázal jsem pracovat nad rámec obvyklých limitů v Japonsku.“

READ  Český pilot zemřel po nárazu do domu během letecké show

V září se Kitaguchi stal prvním Japoncem, který vyhrál šampionát sezóny Diamantové ligy. Těší se na svůj olympijský debut v dubnu na druhém podniku Atletické série v čínském Suzhou.

Po 12. místě při svém olympijském debutu v roce 2021 je Kitaguchi připravena uplatnit lekce, které se naučila před třemi lety v Paříži.

„Potřebuji zůstat silná. Z minule vím, že ostatní střelkyně na olympiádě posílily,“ řekla.

„Je ale důležité, abych si nemyslel, že jen kvůli tomu musím dělat něco jiného. Mám pocit, že je lepší umět se vyjádřit.“