Davis Cup 2023: Alex de Minaur září, když Austrálie ukořistila své místo v semifinále České republice

Austrálie se kvalifikovala do semifinále Davis Cupu a střetla se s Finskem poté, co ve čtvrtfinále ve španělské Malaze porazila Českou republiku 2:1.

Tomáš Macic, který je na 78. místě světového žebříčku, dostal Českou republiku do vedení vítězstvím 6:4, 7:5 nad Jordanem Thompsonem.

Ale Alex de Minaur otočil situaci ve prospěch Austrálie, vzpamatoval se z pokraje porážky a vyrovnal skóre vzrušující třísetovou výhrou nad Jiřím Lehicou.

Duo Matthew Ebden a Max Purcell se pak v rozhodující čtyřhře ukázalo jako příliš silné na Lehecku a Adama Pavláska a poslalo tým Lleytona Hewitta do semifinále.

De Minaur bojuje, aby porazil Leheckou a vyrovnal Austrálii

Matak skvěle odstartoval Českou republiku vítězstvím 6-4, 7-5 v úvodní dvouhře.

23letý hráč brejk v první hře zápasu a to bylo rozhodující, když zakončil úvodník.

Druhý set pokračoval podáním až do stavu 4-4, než Mattak prolomil své podání a vedl 5-4. Thompson odpověděl, že vyrovnal skóre na 5:5, ale znovu upustil od podání a Mattak se nemýlil, když dostal druhý mečbol a za méně než dvě hodiny dokončil vítězství.

Druhá dvouhra mezi Leheckou a De Minaurem byla živým zápasem poznamenaným četnými výkyvy během více než dvou a půl hodin tenisu.

Lehika prolomila své podání a ujala se vedení 3-2, než přežila velkou hru a vyrovnala první set.

De Minaur litoval, že promarnil pět šancí na vyrovnání na 5:5, ale ve druhém setu si to vynahradil. Češka se opět dostala do brejku, ale zakolísala, jak se rýsovala vítězná série.

Za stavu 5:4 as šancí potvrdit vedení své země proměnil Lehka své podání, než Australan ovládl tie-break a zápas rozhodl.

Nedokázal proměnit a Australan ho donutil zaplatit, zlomil na 5-5 a poslal stav zápasu na 1-1.

Stejně jako v prvním čtvrtfinále šlo o čtyřhru. Ale na rozdíl od předchozího zápasu se Ebden a Purcell ukázali jako příliš silní na své soupeře v jednostranném zápase.

Jediné přerušení podání v každém setu stačilo k vítězství 6-4, 7-5 a dovršení obratu.