Finsko porazilo Čínskou republiku 2:1 a získalo zlato v mužském hokeji

Ale v mužské soutěži byl ruský tým – který oficiálně soutěžil jako Ruský olympijský výbor za trest za historii dopingu v zemi – před turnajem favorit, i když nedokonalý.

První zápas v Pekingu, setkání se Švýcary, Rusové málem prohráli. O dva góly pak porazili Dánsko, které si odbylo premiéru na mužské hokejové olympiádě. Český tým porazil Rusy 6:5 a předkolo dokončil.

Stále si zajistili postup do čtvrtfinále, znovu porazili Dánsko a poté přežili semifinále proti Švédsku v pátek večer, kdy k určení vítěze stačilo 17 penaltových rozstřelů.

Finové měli cestu do nedělního srazu poněkud hladší: v předkole porazili Slovensko, kde porazili i Lotyšsko a Švédsko a ve čtvrtfinále svlékli Švýcarsko. V semifinále těsně porazili slovenský tým, ale vedli herně výrazně pod svými ruskými protějšky.

Byli to ale Rusové, kdo v neděli vstřelil první gól. Michail Grigorenko, útočník, který byl v roce 2018 součástí ruského týmu, který vyhrál zlatou medaili a dříve hrál v NHL, zakroutil střelou do sítě, když v prvním poločase zbývalo téměř 13 minut hry, když minul Fina Harryho Satriho.

Finové vyrovnali na začátku druhého zápasu, když finský obránce Phil Buka vystřelil z hranice kluziště těsně před své sedadlo a jen yardy od modré čáry. Disk přeskočil finsko-ruský hráč a Ivan Fedotov, 25letý brankář, který se narodil ve Finsku, ale vyrostl v ruském Petrohradu.

Fedotov zahájil třetí poločas s větší mizérií: už po 31 sekundách nahradil Hannes Bjorninen dřívější třetinu v pokutovém území volejem u ruské sítě.