Ind Neeraj Chopra a Pákistánec Arshad Nadeem tvoří historii v hodu oštěpem | Novinky z atletiky

Ind Neeraj Chopra a Pákistánec Arshad Nadeem tvoří historii v hodu oštěpem |  Novinky z atletiky

Chopra je první Ind, který vyhrál zlatou medaili a Nadeem první Pákistánec, který získal medaili na mistrovství světa IAAF v Budapešti.

Olympijský vítěz Neeraj Chopra se stal prvním Indem, který získal zlatou medaili na mistrovství světa v atletice, když ve finále mužů v hodu oštěpem porazil Pákistánce Arshada Nadeema na vzdálenost 88,17 metru.

Chopra vyhrál olympijské zlato v Tokiu v roce 2021, ale loni bral stříbro jen na mistrovství světa ve Spojených státech.

Jedinou další Indkou, která dříve získala medaili na mistrovství světa, byla Anju Bobby Georgeová, která v roce 2003 v Paříži brala bronz ve skoku dalekém mezi ženami.

Pákistánec Nadeem, který se vrátil po operaci lokte a zranění kolena, dosáhl na svůj třetí pokus o stříbrnou medaili nejlepšího výkonu sezóny 87,82 metru, bronz bral Čech Jakob Vadlik s odstupem 86,67 metru.

„Bylo to úžasné. Po olympijském zlatu jsem opravdu chtěl vyhrát mistrovství světa. Chtěl jsem jen hodit víc. To je skvělé pro národní tým, ale mým snem bylo vyhrát zlato z mistrovství světa,“ řekl Chopra.

„Pro Indii to byl skvělý turnaj a jsem hrdý na to, že mohu do své země přivézt další titul. Nemyslím si, že jsem tady nejlepší nadhazovač. Dnes večer jsem chtěl zahrát víc.“

Nadim startoval na svém prvním letošním podniku, a jakmile na třetí pokus dopadl oštěpem, usmál se, když se posunul na druhé místo.

READ  Elijah Burns z Trade díky svému času v zámoří nastavuje rekordy v zápasech

Medailoví „přátelé“ slaví společně

Mezi Indií a Pákistánem může být v kriketu vášnivá rivalita, ale za teplé noci v Budapešti byly všechny oči upřeny na dva sportovce, kteří bojovali o zlato v hodu oštěpem.

Oba se otevřeně navzájem podporovali navzdory napjatým vztahům mezi oběma zeměmi.

Po nedělním finále Nadeem řekl, že je spokojený s úspěchem Chopry a že obě země obsadily stupně vítězů.

Jakmile byly medaile rozdány a sportovci slavili na trati, Chopra požádal Nadeema, aby se k němu připojil a vyfotil se. Pak stáli blízko sebe s rukama kolem sebe.

„Symbol nesrovnatelné dokonalosti“

Vůdci a celebrity ve dvou jihoasijských zemích přišli na sociální sítě, aby sportovcům poblahopřáli.

Indický premiér Narendra Modi nazval Chopra „symbolem nesrovnatelné dokonalosti v celém světě sportu“ v příspěvku na platformě X, platformě sociálních médií dříve známé jako Twitter.

Indický zápasník Sakshi Malik, vítěz olympijských medailí, završil tweety gratulací od sportovních hvězd země a řekl, že Chopra je „inspirací pro všechny sportovce“.

READ  Giannis Antetokounmpo naznačuje, že plánuje hrát za Řecko v EuroBasket 2022

„Má větší cenu než zlato.“

Za hranicemi byly pákistánské sociální sítě také nadšené z Nadeema, přičemž mnozí říkali, že jeho úspěch byl pozoruhodný navzdory nedostatku podpory a zařízení v zemi posedlé kriketem.

„To je ale den!“ „Udělali jste národ šťastným,“ uvedl prozatímní premiér země Anwar-ul-Haq Kakar na X.

Bývalý pákistánský kapitán kriketu Wasim Akram řekl, že Nadeemova stříbrná medaile má „hodnotu více než zlatá medaile“.

„Nedostanete zařízení na nejvyšší úrovni, jaké dostávají ostatní sportovci, ale stále excelujete. Je nám velkým potěšením, že oslavujeme jiné úspěchy než kriket!“ napsal na X.

Javiria Khan, členka pákistánského ženského kriketového týmu, uvedla, že Nadeem napsal svůj „příběh o úspěchu“ sám a bez „silné podpory“. Řekla, že je čas mu to dát [Nadeem] co si zaslouží.“

READ  Gashimov Memorial Chess: Anand porazil Mammadyarova a získal první výhru