Itálie vyhrála Euro 2020 a porazila Anglii 3: 2 na penalty

Příběh o vykoupení italského fotbalu je dokončen. Anglické trýznivé čekání pokračuje půl století na hlavní titul.

Musel to být penaltový rozstřel.

Itálie vyhrála mistrovství Evropy Podruhé porazil v neděli Anglie na penalty 3: 2. Zápas skončil 1: 1 po prodloužení na stadionu ve Wembley, který byl většinou naplněn anglickými fanoušky, kteří doufali, že budou oslavovat první mezinárodní titul týmu od mistrovství světa v roce 1966.

„Přichází do Říma. Přichází do Říma,“ zařval italský obránce Leonardo Bonucci uprostřed televizní slavnosti uprostřed slavností a vysmíval se slavné hymně Anglie „Přichází domů“.

Pro Anglii to byla opět hluboká deprese – vědí, jak se cítí až příliš dobře, co se trestů týče – poté, co italský brankář Gianluigi Donnarumma sklouzl po jeho levici a zachránil rozhodující penaltu 19letého Londýnce Bukayo Saka, jednoho z nejmladší hráči světa. Anglie.

Itálie - Anglie - Euro 2020: finále
Anglický Bukayo Saka minul pátý pokutový kop svého týmu v penaltovém rozstřelu, který zachránil Ital Gianluigi Donnarumma během finále mistrovství Evropy ve fotbale 2020 mezi Itálií a Anglií na londýnském stadionu Wembley 11. července 2021.

Paul Ellis / Getty Images

Bylo to již třetí po sobě jdoucí selhání penaltového rozstřelu v Anglii, kde chyběli také Marcus Rashford a Jadon Sancho – kteří byli přivedeni pozdě v prodloužení, zjevně jako útočníci.

Když Saka a Sancho plakali, Donnarummu napadli jeho spoluhráči, když ho na konci druhého penaltového rozstřelu ve finále evropského šampionátu vrhli z poloviny čáry.

Potom jásající hráči Itálie zamířili na druhý konec pole a utekli jako jeden celek a klesli k zemi před italskými fanoušky, kteří byli svědky znovuzrození jejich národního týmu.

Před necelými čtyřmi lety Itálie sklouzla na nejnižší moment ve své fotbalové historii, když se poprvé za šest desetiletí nekvalifikovala na mistrovství světa. Nyní jsou nejlepším evropským týmem s rekordními 34 hrami neporaženými pod vedením Roberta Manciniho, něžného trenéra, který získal mezinárodní titul při svém prvním pokusu o přidání dalšího evropského titulu pro zemi – v roce 1968 – a čtyř světových pohárů.

Mancini se přidal ke svým hráčům na stupních vítězů, když italský kapitán Giorgio Chiellini zvedl Henri Delaunay Trophy na pozadí ohňostrojů a tiketu.

„V jednu chvíli nebylo možné na to ani pomyslet,“ řekl Mancini, „ale kluci byli úžasní. Nemám pro ně slova.“

Pro Anglii je to poslední bolest v penaltovém rozstřelu na hlavních turnajích po porážkách v letech 1990, 1996, 1998, 2004, 2006 a 2012. Tuto sérii porážek zakončili porážkou Kolumbie při penaltách v posledních 16 MS 2018, ale bolest rychle vrátil.

„Chlapci nemohli udělat víc,“ řekl kapitán Anglie Harry Kane. „Tresty jsou nejhorší pocit na světě, když prohraješ. Byl to skvělý turnaj – měli bychom být hrdí, máme vztyčenou hlavu. Bude to bolet teď a bude to bolet na chvíli.“

Anglický Bukayo Saka utěší své spoluhráče Luka Shawa, Calvina Phillipsa a Masona Mounta po fotbalovém finále Euro 2020 mezi Itálií a Anglií na stadionu ve Wembley 11. července 2021 v Londýně v Anglii.

Frank Augustin / Getty Images

První velké finále v Anglii po 55 letech také začalo dobře, když Luke Shaw vstřelil nejrychlejší gól ve finále evropského mistrovství tím, že ve druhé minutě narazil na centr protihráče Kierana Trippiera napůl volejem, který trefil tyč.

Byl to Shawův první gól s Anglií a zasáhl pěst mezi Davidem Beckhamem a Tomem Cruisem do VIP boxu uprostřed výbuchu radosti kolem Wembley, kde žilo nejméně 67 000 fanoušků. Možná víc, vzhledem k desítkám anglických fanoušků bez lístků Podařilo se jim probít se mezi hostiteli a policií A vstup na stadion v rušivých scénách před začátkem zápasu.

Bylo to jediný čas, kdy se během celých 120 minut skutečně otevřela skvěle silná italská obrana.

Ve skutečnosti, po gólu Shawa, Anglie sotva sledovala míč po zbytek zápasu.

Jak se před zápasem široce očekávalo, dominovali italští záložníci a Anglie se jednoduše uchýlila k hlubokému poklesu a získání devíti nebo dokonce všech 10 hráčů za míčem. Připomínalo to semifinále mistrovství světa v roce 2018, kdy Anglie předčasně skórovala také proti Chorvatsku, poté většinu zápasu strávila pronásledováním záložníka svého soupeře a poté prohrála v prodloužení.

Vyrovnání pro Itálii bylo zasloužené a Bonucci byl nečekaným střelcem. Míč zblízka poslal do sítě poté, co z pravého křídla přihrál rohový kop na Marco Verratti, který hlavou od brankáře Jordana Pickforda odrazil k tyči.

Anglie dokázala vydržet prodloužení – způsob, jakým tři z posledních šesti evropských finále prošly – a byla ve skutečnosti lepší než závěrečné fáze.

Znovu nejen penaltové rozstřely.

Po oznámeních Rashforda – tápal po míči a poté narazil do tyče – a Sancha, jehož střelu zachránil Donnarumma zpět po jeho levici, měl Jorginho šanci vyhrát pro Itálii.

Je neuvěřitelné, že záložník, který v semifinále přeměnil rozhodující penaltu při výhře v penaltovém rozstřelu nad Španělskem, také nedokázal skórovat, když Pickford uvolnil tyč.

Byl to Donnarumma, kdo udělal rozhodující zákroky a během několika minut byl také jmenován hráčem turnaje, prvním brankářem, který byl tak poctěn.

Itálie vs Anglie - finále Euro 2020 - stadion ve Wembley
Italští hráči oslavují s brankářem Gianluigim Donnarummou poté, co zachránil závěrečný penaltový rozstřel po finále Euro 2020 na mistrovství světa ve Wembley v Londýně.

Nick Potts / PA Images přes Getty Images

Místo toho, aby šla domů, putuje trofej do Říma.

„Slyšeli jsme ji den za dnem a den po středu večer – slyšeli jsme, že se vrací do Londýna,“ řekl Bonucci. „Omlouvám se za ně, ale pohár půjde pěkně odjet a vydá se do Říma, aby jej mohli ochutnat Italové z celého světa.“

READ  Bývalý velvyslanec USA nazývá Putina „zbabělcem“ poté, co byl zatčen Navalnyho právník