Kilkenny jásá, když Catal požaduje národní zlato

Minulý týden bylo na atletické frontě více vzrušení, protože mistrovství světa v Oregonu nadále přitahovalo a produkovalo překvapení, světové rekordy, drama a úžasné výkony.

Na domácí frontě se v Tullamore vedle her AAI konaly společné národní akce. Irská mezinárodní atletka a atletka z Kilkenny City Harriers (KCH) Kathal O’Reilly předvedla působivý výkon a vybojovala zlato v mužské juniorce na 5000 m.

K vidění byly také skvělé výkony sportovců účastnících se akcí v kraji.

Mistrovství světa

Irsko sice na mistrovství světa nepostoupilo žádného sportovce přes semifinále, ale do předposlední fáze se dostalo jen málokdo.

Irský tým předvedl několik skvělých výkonů obecně – což je známka vysoké úrovně atletiky v zemi. Určitě je třeba pochválit sportovce, kteří tvořili irský národní tým, za jejich letošní úsilí, hodiny sportovní zábavy, které nám během léta, které ještě neskončilo, věnovali.

Srpen je měsícem evropské atletické dráhy, kdy naše obrazovky ozdobí desítky irských sportovců. Vzhledem k tomu, že o štafetových týmech ještě není rozhodnuto, může být pro některé sportovce v Kilkenny šance na akci cestovat. Oznámení budou vydána v následujících týdnech.

Z atletického hlediska byl vrcholem týdne neuvěřitelný běh Sidney Malolin (USA), když překonala svůj světový rekord v běhu na 400 m překážek téměř o sekundu. Čas, který zaběhla olympijská vítězka, jí stačil na sedmé místo ve finále na 400 m rovina, to je její rychlost.

Afričanky nadále dominovaly disciplínám na dálku, zatímco jamajské ženy uspěly v běhu na 100 metrů.

zlato za katal

Od letošních národních akcí došlo na poslední chvíli k nějakému obratu, což bylo pro sportovce těžké. Národní běh na 10 000 m, který měl normálně běžet jako součást programu promoce na konci června, byl pro juniory na 3 000 a 5 000 m vyplacen až na čtyři týdny.

Pro sportovce, jejichž data vrcholu byla stanovena na začátku sezóny, to rozhodně nebylo ideální. Mnoho mladých sportovců by raději běželo 30. června 3000 m s dospělými a 5000 m s juniory.

Tím se těmto sportovcům zbytečně prodloužila sezona. V důsledku toho se v neděli propadla čísla na 5 000 m juniorů a 10 000 m seniorů.

READ  Nejhorší slova roku 2021

Kathal O’Reilly bral zlato na juniorské 5000 m časem 14,55 – nejlepší v sezóně – i když nebyl tak rychlý jako před pár týdny silniční závod na 5 km. Byl to závod, který se konal v dešti, protože na Tullamore padal přívalový déšť v den, kdy by jinak bylo slušné počasí.

společné národní akce

O tituly světového desetiboje a sedmiboje může na světové scéně probíhat bitva o vyznamenání, ale o uplynulém víkendu doma irští atleti soutěžili v národních kombinacích.

Kombinované závody se skládají z desetiboje pro muže a sedmiboje pro ženy. Na úrovni dorostenců je to kvintet (pět disciplín), který umožňuje mladším atletům zvládnout pět disciplín na slušné úrovni, než se přesunou na sedm a případně 10 v případě chlapců.

Pětiboj se skládá z překážek, skoku dalekého, skoku do výšky, vrhu koulí a běhu na 800 m. Body se udělují za každý čas nebo vzdálenost na základě mezinárodní bodovací tabulky. Nejde jen o to vyhrát závod, sportovci se snaží dostat co nejrychleji nebo co nejdále – každá vteřina nebo centimetr navíc sbírá více bodů.

Na konci pěti akcí se body sečtou a vítězí sportovec s nejvyšším počtem bodů. Běh na 800 m je vždy poslední akcí – často nejslabší pro účastníky společných akcí. Často se jedná o událost, která nakonec rozhodne o konečném skóre vítěze.

Kilkenny měl čtyři mladé atlety, kteří soutěžili v pětiboji. Yves Dunphy (Saint Sinn), Elbe Steiger, James Kelsey a O’Dhran Prendergast (Goran).

Počty akcí byly dobré, díky čemuž byla soutěž v každé věkové skupině konkurenceschopná a vzrušující, přičemž umístění nástupišť se během dne měnilo.

Na seniorské úrovni se počty snížily, pouze tři u starších mužů a dva u starších dospělých. Na mistrovské úrovni byly počty tak velké, že ve většině soutěží byly pouze jednotlivci.

Desetiboj může být velmi náročnou soutěží s vyčerpávajícím harmonogramem 10 závodů, které je třeba zvládnout během dvou dnů. Často události, jako je skok o tyči, kde nedostatek zařízení v místních klubech pro provádění skoku o tyči může atletům zabránit v postupu z pětiboje na vrchol.

Eve Dunphyová (St Senan) skončila čtvrtá v kvintetu do 16 let. První národní pětiboj pro Evu zvládla výborně a na bronzovou medaili zaostala jen o 150 bodů.

READ  Nové díly 'For All Mankind', 'Invasion', 'Legendary Mission', 'See' a 'Foundation' vyvolaly výtvory společnosti Apple

S některými vylepšeními své nejslabší disciplíny – vrhu koulí – by v budoucnu mohla vidět místo na stupních vítězů. Vytvořila si osobní maximum (PB) jak v překážkách, tak ve skoku vysokém a běžela na 800 m, aby skončila první a prošla ze šestého na čtvrté místo s časem pouhé jedné sekundy na 800 m.

Čtvrtá skončila také Albe Steiger (Goran) ve svém kvintetu U-15. Steger je známá svými schopnostmi ve voltižních akcích, zejména ve skoku vysokém. V neděli ji však posunula výše vrh koulí, když skončila druhá v rozstřelu hlavičkou 8,08 cm.

Soutěže dívek do 15 let byly velmi vyrovnané, na vedoucích pozicích se několikrát vystřídalo a poslední závod dne, 800 m, skutečně zajistil medaile.

V závodech Combined Masters soutěžili tři atleti ze St Senans v různých věkových skupinách s Carolyn O’Connor, Mary Widger a Patsy Foskin, které získaly zlaté medaile.

rytíř dává značku

Hry AAI se konaly ve spojení se společnými akcemi a měly několik vzrušujících soutěží.

Letošního ročníku se zúčastnilo mnoho mezinárodních sportovců. Vzhledem k tomu, že australský tým je právě v Irsku před Hry Commonwealthu 2022, které se mají konat koncem tohoto měsíce v Birminghamu, mnoho jejich hráčů se zúčastnilo obou dnů her AAI. S přidáním sportovců ze Španělska, Portugalska, České republiky, Andorry, Belgie a řady dalších zemí mezinárodní vzplanutí zvýšilo konkurenceschopnost různých akcí.

Jordan Knight (St. Joseph) má za sebou vzrušující sezónu. S každou soutěží ve skoku dalekém získal nový PB.

Před dvěma týdny na National Juniors předběhl starého PB ne jednou, ale čtyřikrát na novou úroveň 6,87.

V neděli na AAI Games dosáhl milníku, když vůbec poprvé překonal sedmimetrovou hranici s novým PB 7,06, téměř o 19 cm více, než skočil předtím.

Cliodhna Manning (KCH) je další sportovec, který nedávno nashromáždil PB. Když se její poslední dva závody na 400 metrů zlepšily na 52,60, minulou neděli zamířila do bloků, aby se znovu pokusila snížit svou známku.

READ  Tvrdohlavá D dovádí na pláži pro svou cover verzi "Wicked Game"

Vlna veder minulý týden na dlouhou dobu pominula a mírné povětrnostní podmínky bohužel nevedly k dosažení nejlepších výsledků na osobní úrovni. Cleudna běžela svůj obvyklý tvrdý sprint a skončila druhá za Rosen Harrison (Emerald AC). Její bratr Jack skončil šestý v běhu na 400 metrů mužů.

Závod mužů na 1500 m byl nabitý mezinárodními atlety a představili se tři Australané a atleti z České republiky, Velké Británie a Maďarska. Závod vyhrál Čech Jan Vries s časem 3,42 a na druhém místě se ve stejném čase umístil Matthew Hussey (Austrálie).

Na hřišti byli tři sportovci Kilkenny. David Williams (Saint Senan) se umístil na devátém místě, James Lidingham (KCH) na desátém místě a Jeroyd Long (Saint Senan) na 12. místě.

Bylo dobré vidět Lauren Dermodyovou opět na trati závodit v běhu žen na 3000 metrů. Závod vyhrála Aoife Coffey (Lucan), zatímco Dermody obsadil druhé místo s časem 10,08.

V Manchesteru se Shane Power (St Joseph) zúčastnil výzvy ve skoku o tyči, kde překonal 4,31 m. Shane se specializuje na skok o tyči a příští víkend se opět vrátí do Národní ligy v Carlu.

Walsh a Kelly vyhráli

Minulou neděli se v Pink Rock konal okresní silniční závod na 10 km, kterého se zúčastnilo 29 mužů a 22 žen.

Adele Walsh (St Senan), která byla na silnici velmi konzistentní, získala ženský titul v čase 40,29 od Claire Dermody (KCH), která dosáhla 40,55. Třetí skončila Kate O’Brien (Goran) s časem 41,15.

Soutěž družstev byla velmi těsná, protože St Senan vyhrál týmový titul o pouhý bod před KCH.

James Kelly (Castlecomer) – další atlet, který podával konzistentní výkony během okresních silničních akcí – vyhrál závod mužů v čase 33,12. Domů ho následovali Niall Sheehan (Goran) a James Morrissey (Castlecomer).

Goran nejen vyhrál týmový závod mužů, ale také skončil druhý s Castlecomerem třetím.

St Joseph’s AC hostila událost s bezvadnou účinností a poskytovala vynikající dohled podél malebné říční trasy.