Letenky České republiky, Dánska a Švédska do Pekingu 2022

Po napínavém závěrečném kole ženské olympijské hokejové kvalifikace máme oficiálně pole 10 týmů, které bojují o zlato v Pekingu! Česká republika, Dánsko a Švédsko vyhrály své skupiny v kvalifikaci a obsadily poslední tři místa na hřišti.

Na rozdíl od kvalifikačních turnajů, které se hrály robin stylem, kdy vítězka postupovala z každé skupiny, bude mít olympiáda stejný formát jako mistrovství světa žen se dvěma postupovými skupinami po pěti. Stejně jako poslední tři týmy ve skupině budou ve druhé skupině hrát Dánové, Švédové a Češi.

Takhle to celé dopadlo v posledním kole kvalifikace.

Norsko 7, Polsko 1

Přestože se Norsku i Maďarsku tento týden dařilo, skupina C nebyla nikdy na pochybách. Češi patřili v kvalifikaci k nejtalentovanějším týmům a ukázali to vše, když ve třech zápasech nastříleli 24 branek. Norská brankářka Ina Nyströmová udělala věci velmi zajímavě, když v prvním zápase nastřílela 40 míčů, ale Česká republika bruslila na vítězství nad Norskem a Polskem. Češi bez problémů vyhráli rozhodující zápas proti Maďarsku. Klára Himlarová a Anita Tejralová odehrály dvoubodový zápas.

Bude to první účast České republiky na olympiádě. Podle shrnutí utkání IIHF se tým plánuje soustředit na přípravu 5. ledna.

Rakousko 6, Itálie 1

Ve skupině D bylo drama od začátku do konce. Hned po pálce vítězství Rakouska nad hostiteli skupiny znepokojilo Německo – Němky byly pravděpodobným favoritem na odchod ze skupiny po postupu do čtvrtfinále na nejvyšší úrovni nejnovějšího ženského světa . Ale poté, co Dánové porazili Itálii a ukořistili těžce vybojované vítězství nad Rakouskem, Německo potřebovalo k postupu rovnou výhru ve finále. Místo toho Dánsko dokázalo smazat manko 2:0 díky gólům Malini Frandsen a Silke Globe a poté, co donutily Dány vyhrát na penalty, to bylo vše, co Dánové potřebovali, aby se trefili do své karty.

READ  České maloobchodní tržby v roce 2023 klesají, ale byly zjištěny známky oživení

Pro Dánsko, které bude hrát na olympiádě vůbec poprvé, to bylo historické vítězství.

Švédsko 3, Francie 2

Skupina E se kvalifikovala do finálového zápasu mezi Švédskem a Francií, které před nedělí získaly po šesti bodech. Góly Michaela Loenhelma a Sarah Hjalmarsson vedly Švédsko na začátku druhého poločasu do vedení 2:0. O necelé čtyři minuty později dokázala Clara Rosier vrátit Francouzům branku, ale Švédsko si během prvních dvou minut třetího poločasu vrátilo dvoubrankový náskok. Léa Villiotová vytáhla Francii za minutu s méně než pěti minutami před koncem, ale Švédové se drželi a získali vítězství a poslední místo na olympijských hrách. Caroline Baldinová byla skvělá v síti, aby Francie udržela svůj tým, s celkovým počtem 37 zákroků.

Švédsko není na olympiádě cizí a v roce 2006 skončilo stříbrné, ale návrat nebyl zárukou po sestupu z nejvyšší divize na mistrovství světa žen v roce 2019.