Markéta Vondroušová porazila Ons Jabeur a získala svůj první grandslamový titul

Markéta Vondroušová je první českou vítězkou Wimbledonu od roku 2014. (Foto Clive Brunskill/Getty Images) (Clive Brunskill přes Getty Images)

Markéta Vondroušová zkolabovala na kurtu All England Clubu, jakmile v sobotním finále Wimbledonu porazila Ons Jabeur. Pro nenasazenou 24letou českou hráčku to byl okamžik naprosté nedůvěry poté, co vyřadila tuniskou šestku.

Vondroušová, která před rokem sledovala Wimbledon jako divák, se shromáždila, aby vyhrála oba sety po výhře 6:4, 6:4 nad Jabeurovou. Je první nenasazenou ženou, která vyhrála Wimbledon, a třetí Češkou.

Všechno to začalo dobře pro šestého nasazeného Jabeura, který v prvním poločase vyskočil do vedení 4:2. Jenže 17 nevynucených chyb Tunisanky umožnilo Vondroušové překonat manko a dostat se do vedení o jeden set.

Zdálo se, že tempo se dramaticky změnilo ve prospěch Jabeur během druhé hry druhého setu, když zahrála dva strhující údery a dosáhla stavu 40-30 – vítězný bekhend následovaný vítězným forhendem. Jabeurová brzy poté vedla 3:1, ale stejně jako Vondroušová v prvním setu znovu ovládla zápas.

Vondroušová vyhrála vzájemné zápasy a remizovala s Jabeur, poté vyhrála další zápas a ujala se vedení 5:4 a do finále titulového zápasu. Nakonec téměř dokonale dokráčela k vítězství ve finále a stala se první Češkou, která vyhrála wimbledonský šampionát žen ve dvouhře od Petry Kvitové v roce 2014.

„Nevím, co se děje, je to úžasný pocit,“ řekla Vondroušová po zápase. „Po tom všem, čím jsem si prošla, je úžasné, že tady můžu stát a držet tohle.“ Tenis je šílený. „Není snadné vrátit se. Nevím, co mám očekávat. Doufal jsem, že bych se mohl vrátit na tuto úroveň, a teď se to děje.“

Pokud jde o Jabeurovou, 28letá hráčka vypadala v průběhu zápasu občas utlumeně se spoustou nevynucených chyb, aby získala svůj první grandslamový titul. Prohrála finále Wimbledonu a US Open v roce 2022 a naposledy prohrála ve čtvrtfinále na French Open v roce 2023. Jabeurová začala tyto démony vymítat během tohoto turnaje poté, co porazila tři soupeře v top 10 na cestě do finále, které včetně čtvrtfinálové výhry.Finále nad Elenou Rybakinou, která před rokem porazila Jabeur ve Wimbledonu.

READ  Nekrolog Donald Andrell (1940 - 2022) - Saint Paul, Minnesota

To ale nestačilo a Jaber neskrývala smutek po prohře. Nevyhýbala se ani naději.

Jaber řekl: „Myslím, že je to nejbolestivější ztráta v mé kariéře.“ „Slibuji, že se jednoho dne vrátím a vyhraju tento turnaj.“

Vondroušová si proti Jabeur před tímto zápasem odnesla spoustu pozitivních zážitků. Jabeurovou letos porazila dvakrát: ve 3. kole v Indian Wells ve dvou setech a ve druhém kole Australian Open ve třech setech.

Vítězství je stále šokující pro hráčku, která nepostoupila přes čtvrté kolo grandslamu od roku 2019, kdy ve věku 19 let prohrála s Ash Bartyovou na French Open.

Co čeká Vondroušovou dál? Nové tetování. Novinářům po zápase řekla, že její trenér řekl, že se s ní nechá tetovat, až vyhraje grandslamový titul. A právě to nyní Vondroušová udělala.