Sankalp Gupta získává zlatou medaili a získává první mezinárodní umístění v šachovém šampionátu v Bangladéši | šachové novinky

Nagpur: Konečně třetí mezinárodní mistr (IM) z indického Nagpuru Sankalp Gupta získal svou první zlatou medaili na mezinárodním šachovém turnaji. Osmnáctiletý mladík zůstal neporažen a vrátil svůj první žlutý kov na mezinárodním šachovém mistrovství Joytu Sheikh Hasina International Grandmasters, které v pondělí skončilo v bangladéšské Dháce.
Odhodlaný Sankalp, který v několika akcích téměř minul čelo tabulky, se posunul k dokonalosti, aby dokončil devítikolovou akci a nasbíral sedm bodů. Oba Indiáni, Mitrapa Guha a Aruniak Ghosh, získali 6,5 bodu stříbrnou a bronzovou medaili.
V devítidenním turnaji, ve kterém celkem 62 účastníků z devíti zemí, včetně devíti velmistrů a 14 IM, kteří bojovali o ceny, Sankalp startoval jako osmé osivo.
Elo Sankalp 2433 na cestě k dokončení akce na prvním místě překvapil některé z nejlépe hodnocených mistrů, než zaznamenal vítězství v pěti kolech. Ve čtyřech zápasech remizoval, aby získal nepolapitelnou zlatou medaili o půl bodu.
Sankalp dal výkonnostní hodnocení 2550 a získal 13,4 Elo bodů na své cestě za šampionem v turnaji přes palubu hraném jako standard pro tento sport.
Sankalp měl radost ze způsobu hry a skvěle bránil z nejhorších pozic. „Jsem velmi šťastný, že jsem vyhrál turnaj. Odehrál jsem několik dobrých zápasů, bránil špatné situace a je skvělé získat své první zlato na mezinárodním hodnotícím turnaji. Nyní usiluji o další,“ řekl Sankalp pro TOI.
Poté, co Sinkalb vyhrál první kolo nad Ahmedem Shafiqem z Bangladéše, musel rozdělit body mezi hráče s nižším umístěním. Ve druhém a třetím kole remizoval s indickým Subhayan Kondwandem a bangladéšským M Abu Sufyan Shakeelem.
Po opatrném začátku začal Sankalp hrát agresivně. Sankalpův ofenzivní herní styl překvapil soupeře. Sankalp dobře bránil s černými figurkami a dosáhl vzrušujícího vítězství nad jediným českým GM, který se umístil na 20. místě Alexei Kislinski v maratonu 78 tahů.
Morální vítězství posílilo Sankalpa, když v dalších třech kolech pokračoval ve vítězstvích. Bangladéš FM porazil Dibaraje Chatterjeeho a ohromil pátého nasazeného Inda M Mitrabha Guhu a 10. nasazeného Sayantana Dase, aby se ujal vedení.
V předposledním kole se Sankalb probojoval z nejhorší pozice, aby udržel zkušeného indického Em Muhammada Nabira Shah Sheikha v dlouhé bitvě, která zahrnovala 70 tahů na horní desce.
V posledním kole Sankalp dobře využil své úvodní výhody při běhu na bílo, aby udržel sedmé osivo IM Aronyak Ghosh a držel svůj první mezinárodní titul.