Slovensko v úvodním zápase drtí Čechy

Servak ​​Petrovski dvakrát skóroval a přidal asistenci, když Slovensko porazilo Česko 6:2 a zahájilo mistrovství světa juniorů IIHF 2024 ve švédském Göteborgu.

To bylo nejvíce gólů a největší rozdíl vítězství Slováků nad Čechy ve světové juniorské historii.

„Je to neuvěřitelný pocit, zvláště proti Čechům,“ řekl Petrovski. „Je to pro nás skvělé první vítězství.“

Stříbrnou medailí z Halifaxu 2023 Češi prolomili medailové sucho, které se datuje od bronzu z roku 2005 v Grand Forks v Severní Dakotě. Po tomto skromném vzhledu je ale čeká spousta práce.

„Nevím, co se stalo,“ řekl Thomas Hamara, potřetí hráč mistrovství světa juniorů. „Dali jsme jim góly, které vstřelili. Bylo to velmi těžké, když dali gól.“ [four] Góly v [third] období. Je těžké se vrátit. „Udělali jsme několik nepříliš dobrých chyb, které jsme dělat neměli.“

Byl to klasický Boxing Day matchup mezi bratrskými rivaly ve Frolundaborgu, ale byla to kombinace odolnosti, dovedností a speciálních týmů, která vyhrála hru. Chlapci trenéra Ivana Finnise zabili pět nezletilých a dvakrát využili mužské výhody.

Slovák Adam Gagan, loňský překvapivý vítěz ceny Brankář roku, předvedl 27 zákroků.

Poslední medailí pro Slováky byl bronz v roce 2015 v Montrealu. V roce 2023 skončili šestí s dramatickou prohrou 4:3 v prodloužení s Kanadou ve čtvrtfinále.

V pouhých 1:01 dal Čechům brzký náskok Dominik Raymond brilantním přesměrováním od zadních vrátek, když proměnil přihrávku Ondreje Bechera.

Slováci se po zabití dvou nezletilých vrátili do rytmu. Na konci první třetiny překazil vysoký český brankář Michael Hrabal Dalibora Dvorského, letošní desátou pozici týmu St. Louis Blues, na prahu.

„Po první třetině jsme si něco řekli v šatně,“ řekl Petrovský. „Věděli jsme, že to není naše nejlepší období. Museli jsme prostě hrát jednoduše, střílet, rychleji posouvat puk. To se nám povedlo ve druhém poločase a bylo to mnohem lepší.“

READ  Nejvyšší soud ČR rozhodl, že k oficiální změně pohlaví není nutná operace

Druhý poločas vyšel na Slovensko, český národní tým se pod vedením trenéra Patricka Augusty potýkal s problémem v penaltovém rozstřelu. Petrovski, který hraje na svém třetím mistrovství světa juniorů, ve druhé přesilovce Slovenska ve 2:00 po jedné krádeži zvýšil na 1:1. Devatenáctiletý forvard byl letos v tempu v každém zápase s Owen Sound Attack OHL.

Petr Rybčík zvýšil Slovensko na 2:1 se stavem 1:26 v kádru střelou, která Hrabalovi svázala ruce na krátké straně. O pár sekund později si připsal asistenci 17letý český hvězdný obránce Adam Gircek, který se v rohu srazil s Jurajem Pekarčkem. Jirisk, mladší bratr Davida Jiriska (Obránce roku 2023), se vrátil na třetí třetinu, ale brzy musel znovu odejít.

Slovák Samuel Honzik skóroval na 1:22 a Boris Žabka překvapil Hrabala střelou z dálky a zvýšil na 4:1 na 4:15. Petrovský proměnil přihrávku asistenta kapitána Philippa Mizarda o pouhých 1:08 později a hru dostal mimo dosah.

Rybczykův pětijamkový pokus z pokutového kopu zastavil v polovině třetí třetiny Hrabal. Český hráč Matthias Sapovalivov v 11:55 snížil na 5:2, ale o 30 sekund později vrátil slovenské vedení o čtyři branky Maksym Štrbák.

Naposledy Česko prohrálo se Slovenskem 3:0 ve čtvrtfinále v roce 2015. Historická bilance Slovenska se proti sousedům zlepšila na pět výher, jednu remízu a 12 proher.

Slovensko se ve středu utká se Švýcarskem, Česká republika s Norskem. Hamara se na finálový zápas těší: „Nekonkurovali jsme dostatečně. Musíme soutěžit. Zítra budeme připraveni začít od začátku. To je pro nás dobrý budíček.“