Swatik se připravuje na svůj finálový zápas US Open s Jabeur ve Stuttgartu

Světová jednička a obhájkyně titulu Iga Switek připravila finálový zápas US Open s Anas Jabeur, když v pátek nastoupila mezi poslední čtyři ve Stuttgartu.

Swatik porazil šampionku Stuttgartu z roku 2018 Karolínu Plíškovou 4-6, 6-1, 6-2, zatímco světová čtyřka Jaber porazila Brazilku Beatrice Haddad Mayaovou 6-3, 6-0.

Polka Swiatek porazila Plíškovou bez ztráty zápasu, když se v roce 2021 střetli na antuce ve finále v Římě.

Češi však v pátek okamžitě převzali kontrolu a za čtvrt hodiny prohrávali 4:0.

Swiatek zareagoval tak, že první čtyři hry druhého setu vyrovnal, aby zápas vyrovnal, a poté, co v rozhodující sadě skončil 2:1, už se mu nikdy nevrátilo.

Swiatek vede Jabeur v kariérním maximu 3-2, protože její poslední střet se odehrál ve finále US Open v loňském roce, kdy na svém druhém velkém turnaji v roce 2022 vyhrála Pole ve dvou setech.

„Dobrá věc je, že IGA není na stejné úrovni jako loni,“ řekl Jaber.

„Myslím, že klíčem je možná to, že jsem s Igou nepředvídatelný, když nevím, jaké rány udělám. Myslím, že je to opravdu dobrá věc, která ji hodně naštvala.“

Světová dvojka Aryna Sabalenková přišla ze set-and-breaku, aby překonala Španělku Paulu Badosovou a potřetí po sobě se dostala do semifinále.

Běloruska vyhrála 4-6, 6-4, 6-4 za dvě hodiny a 30 minut, poté se střetne s Ruskou Anastasií Potapovou, která vyřadila francouzskou čtvrtou nasazenou Caroline Garciaovou 4-6, 6-3, 6-3.

V těsném prvním setu si Badosaová zachránila tři brejkboly a otevřela si vedení 6-4, 4-2, než Sabalenka znovu prolomila 4-4, když sedm her v poklusu vedla 3-0 ve třetím setu.

„Jen jsem si povídal sám se sebou a říkal jsem si, OK, jen to zkus znovu, jen se snaž dostat míč zpět a pak utíkej a hýbej se a snaž se vyhrát tento zápas, možná vyhraješ tento set,“ řekl Sabalenka z hlavní osmé zápas ve druhém setu.

READ  Barbora Krejšíková předala Anett Kontaveitovou a vyhrála Tallinn Open, její první titul na okruhu WTA v sezóně

„Takže kdo ví, co se stane ve třetím setu? Ten zápas byl určitě ten hlavní.“

V rozhodující sadě si duo vyměnilo podání s pěti brejky, ale 31. nasazená Padosa, která loni ve Stuttgartu v semifinále podlehla Sabalenkové, doplatila na šňůru dvojchyb celkem devíti.

Sabalenková zpečetila vítězství při svém druhém mečbolu bekhendovým úderem na otevřeném kurtu pro svou 40. vítězku dne.

Šampionka Australian Open letos postoupila do čtvrtého semifinále na šesti turnajích a její celková bilance je pro rok 2023 nyní 22:3.

Sabalenka usiluje o svůj první titul ve Stuttgartu poté, co skončila dvakrát jako vicemistryně v roce 2021 s Ashleigh Parteyovou a v roce 2022 se Swiatke.

Potapová, na 24. místě na světě, dosáhla svého třetího vítězství v top 5 tím, že porazila Garciaovou o 2 hodiny a 12 minut.

Nastřílela 19 vítězných bodů ke 34 Garciaové, ale také se dopustila 42 nevynucených chyb ve srovnání s 69 její soupeřkou.