Úvodní zápasy ženského hokejového světa vyhrávají Švýcarsko a Česká republika

Švýcarsko a Česká republika začaly v pátek vyhrávat na mistrovství světa žen v ledním hokeji proti své podpůrné konkurenci.

Švýcarsko porazilo v Herningu Japonsko 3:1 a Češi ve Frederikshavnu porazili Maďarsko 7:1.

Japonsko bylo ve čtvrtek, v úvodní den turnaje, vybičováno Spojenými státy 10:0, když se Maďarsko vrátilo zezadu a porazilo Německo.

Švýcaři a Češi v sobotu pochopí, jaké to je hrát proti sobě. Švýcarsko se o titul utká s oblíbenou Kanadou a Češi se střetnou s domácím Dánskem.

Japonsko se v pátek více soustředilo, ale Švýcarsko se vždy snažilo prorazit první poločas bez gólu.

Spoluhráčky Lara Stalder a Alina Muller ve druhém skórovaly a vzájemně si asistovaly, aby potvrdily vedení Švýcarska, Lina Marie Lutz přidala do prázdné branky a ve skupině C zbývala 2:05, přičemž Japonsko bylo lepším týmem.

Brankář Miu Masuhara skvěle zastavil 17 z 20 střel, ale propadl na 3:0 a Akane Shiga skóroval poté, co promarnil příležitost na začátku.

První zápas České republiky pod vedením nové trenérky Carla McLeod, dvojnásobné zlaté olympijské medailistky Kanady, byl jednostranný, hrál se téměř celý na konci Maďarska.

První branku vstřelila po 62 sekundách Klára Himlarová, po minutě ji následovala obránkyně Daniela Pesgová.

Obránkyně Teresa Radová a 16letá útočnice Adela Sabovalevová se prosadily na 4:0, než Maďarsko skórovalo těsně před přestávkou přes Alexandru Huzak. Maďarsko udrželo sedm střel.

Třetí třetina byla ve znamení výsledků Natálie Melenkové, druhá Sabovalevové a Agáty Sarnovské.

Maďarská brankářka Aneko Nemeth dokázala čelit 45 střelám a předvedla 38 zákroků.

Také v sobotu se Spojené státy střetnou s Finskem, které bude bez suspendované Petry Nieminenové, a Švédsko se utká s Německem.