„Úžasný“ Murray šetří pět zápasových bodů, aby se dostal do finále Qatar Open

Bývalá světová jednička Andy Murray nedokázal vysvětlit, jak v pátek ušetřil pět zápasových bodů, aby porazil Čecha Jiřího Leczku a dostal se do finále Qatar Open.

Pětatřicetiletý hráč propukl v řev radosti po vítězství 6:0, 3-6, 7-6 (8/6), které ho přivedlo do jeho prvního finále ATP po osmi měsících.

Murray se nyní musí utkat s ruskou světovou osmičkou Danielem Medveděvem, který ve druhém semifinále porazil Kanaďana Felixe Augera-Aliassimeho 6:4, 7:6 (9/7).

„Byla to jedna z nejúžasnějších proměn mé kariéry,“ řekl Murray, dvojnásobný katarský vítěz.

„Nevím, jak jsi dokázal ten zápas otočit.“

Murray zachránil dva mečboly na svém podání a tři, když se jeho 21letý soupeř snažil dokončit vítězství svým velkým podáním.

Britský veterán, který v roce 2019 podstoupil výměnu kyčelního kloubu, se na turnaji v Dauhá vrátil z osmi bodů ve čtyřech zápasech.

Vyhrál dva tie-breaky a v každém zápase tohoto týdne byl posunut na tři sety.

„Za celou svou kariéru jsem to nezažil,“ řekl.

Poté, co zabral první set bez vyřazení zápasu za pouhých 32 minut, Murray si myslel, že to bude jednodušší střetnutí – „pak se to změnilo v něco úplně jiného“.

Murray měl z obou hráčů nejlépe napjatý začátek. Lehecka, považovaný za jednu z nejžhavějších vyhlídek na turné, porazil ve čtvrtfinále nejlepšího nasazeného Andrey Rubleva, podával jako první, prohrával 15:40, měl dvoubodový náskok a poté nechal Murrayho převzít.

Čech znovu objevil své velké podání a silné returny ve druhém setu, když v po sobě jdoucích zápasech prolomil Murrayho podání.

Murray získal dva mečboly při podání v rozhodující sadě a Lechka měl další tři při podání 5-4. Murray převzal hru a podržel nervy ve vyrovnávací přestávce.

„Tento týden mohl skončit úplně jinak,“ připustila bývalá dvojnásobná wimbledonská šampionka.

READ  Náhlá smrt miliardáře iniciuje největší převod bohatství v České republice

„Ale způsob, jakým jsem hrál ve skutečně důležitých okamžicích, v rozhodujících okamžicích, ukázal, že tu byla jistota a víra ve hru, která na chvíli chyběla.“

Murray se naposledy dostal do finále ATP ve Stuttgartu loni v červnu. Od Antverp v roce 2019 nevyhrál žádný turnaj a v obou jejich setkáních prohrál s Medidevem ve dvou setech.

Medveděv řekl, že Murrayho výkon v Dauhá byl „neuvěřitelný“.

„Musím být nejlepší od prvního do posledního bodu,“ řekl Rus.

Medveděv dodal: „Je to legenda.“ „Hraje stále lépe, nejen tady, ale obecně. Bojuje, je to úžasné vidět.“

Rus nyní porazil Auger-Aliassime ve všech svých šesti zápasech, včetně čtvrtfinále minulý týden v Rotterdamu, kde získal titul Medveděv.

Auger-Aliassime dokázal získat tři setboly, aby zajistil druhý set a zůstal v zápase, ale v tiebreaku chyboval.