zlatá generace? Česká fotbalová reprezentace získala stříbrnou medaili na mistrovství světa

zlatá generace?  Česká fotbalová reprezentace získala stříbrnou medaili na mistrovství světa

Emil Johansson (vlevo) a Mikolás Krbic při finálovém utkání mezi Švédskem a Českou republikou na 14. mistrovství světa mužů ve fotbale v Curychu |  Foto: Walter Berry, ČTK/AP

Český tým vstoupil do nedělního finále proti Švédsku na nejvyšší úrovni poté, co jeho země rozdrtila Švýcarsko 11:3, ale Švédové, kteří od prvního turnaje v roce 1996 ovládli světový fotbalový šampionát, udrželi zápas ve své režii. Poté, co v první třetině vedli 4:1, nakonec Češky porazili 9:3.

Výsledek je však v České republice stále vnímán jako úspěch, a to nejen díky týmu, který se vrátil se stříbrnou medailí, říká novinář Jakub Shvikowski, který se tomuto sportu věnuje a sám byl hráčem jednoho z předních týmů země.

Brankář Lucas Bauer |  Foto: Barbora Reichová, ČTK

„Bylo běžné, že národní tým hrál zápas proti Švédsku s mentalitou neprohrát o více než pět branek. Včerejší zápas se sice výsledkově nepovedl, ale bylo tam úplně jiné mentální nastavení. To se potvrdilo.“ tím, že Češi nastoupili do zápasu s naprostým odhodláním a Veřejně prohlásili, že se ho zúčastnili o zlatou medaili. To bylo ještě před pár lety něco naprosto nepředstavitelného.“

Švikovský říká, že tato situace je částečně dána prací trenéra Jaroslava Berky. Podařilo se mu přesvědčit bývalého kapitána Mateje Indıczhaka k návratu do národního týmu. Veteráni jako Jendrišák nebo brankář Lukáš Bauer se účastnili po boku převážně mladého kádru složeného z hráčů, kteří vyhráli poslední mistrovství světa hráčů do 19 let v letech 2019 a 2021.

READ  Setkání prezidentů České republiky a Slovenska

Kvalita mládežnického fotbalu v České republice zaznamenala v posledních letech obrovský vzestup, říká Švejkovský s tím, že země zaznamenala obrovský nárůst popularity tohoto sportu obecně.

Český trenér Jaroslav Berka |  Foto: Sergio Brunetti, ČTK

„V mládežnické základně předstihla earthball i tenis a lední hokej, její popularitě výrazně pomohlo pořádání mistrovství světa v Praze a Ostravě v roce 2008.

„Jako hlavní důvod vidím také to, že fotbalový míč je velmi levný. Zatímco nákup kompletní sady na lední hokej může stát 10 000 Kč, průměrnému fotbalistovi stačí plastová hůl, triko, kraťasy a boty. To je velká výhoda fotbalového míče.“

Trenér Jaroslav Berka, který mimochodem vedl loni zlato na mistrovství světa dorostenců, po finále České televizi řekl, že je z výkonu proti Švédsku zklamaný.

Dodal však, že s průměrným věkem prvních dvou sérií české reprezentace kolem 22 let má tým potenciál zůstat silný po celou dekádu.