Č. 2 Swiateková poráží č. 3 Gauff a zůstává neporažena ve finále WTA

Polka Iga Swiatek porazila Američanku Coco Gauffovou v zápase skupinové fáze na finále WTA v mexickém Cancúnu (Pedro Pardo).

Světová dvojka Iga Swiatek porazila třetí nasazenou Coco Gauffovou 6:0, 7:5 ve středečním střetu obhájkyň grandslamového titulu v utkání skupinové fáze na finále WTA.

Dvaadvacetiletý Polák Swiatek, vítěz French Open a čtyřnásobný grandslamový šampion, potřeboval pouhých 89 minut, aby porazil 19letého Američana Gauffa, který minulý měsíc vyhrál US Open.

„Ve druhém setu to samozřejmě přitvrdilo,“ řekl Swiatek. „Byl jsem šťastný, že jsem zůstal soustředěný. V prvním zápase na podání jsem měl spoustu šancí vrátit podání, ale věděl jsem, že jednu z těch šancí nějak započítám.“

Vítězství také posílilo Swiatekovy šance na překonání šampionky Australian Open Aryny Sabalenkové na první místo na světě na konci roku na turnaji, který se koná na venkovních tvrdých kurtech v Mexiku.

Tunisan Ons Jabeurová porazila wimbledonskou šampionku Markétu Vondroušovou z Česka 6:4, 6:3 v odvetě finále Wimbledonu v dalším zápase základní skupiny, který se konal dnes večer.

Výsledek znamenal, že Swiatek se přes start 2:0 nekvalifikoval do semifinále.

Ve větrných podmínkách zaznamenala Gauffová pouze šest vítězných bodů a 31 nevynucených chyb, zatímco Swiatek zaznamenala 11 vítězných bodů, což je poloviční počet nevynucených chyb, kterých se dopustila.

„Řekl bych, že tento zápas byl nekonzistentní z hlediska úrovně,“ řekl Swiatek. „Takže rozhodně bylo nejdůležitější přizpůsobit se všemu, co se stalo.“

Swiatek, trojnásobná šampionka Roland Garros a loňská vítězka US Open, si polepšila na 9-1 všech dob proti Gauffovi, jehož jediné vítězství v soutěži přišlo v srpnovém semifinále v Cincinnati, než získal svůj první velký titul v r. New York.

Swiatek, nejlepší nasazený na konci roku 2022, porazil Gauffa také ve svém posledním předchozím střetnutí minulý měsíc v semifinále v Pekingu, ale americký teenager trpěl zraněním pravého ramene.

READ  Neeraj Chopra soutěží na atletickém mítinku Spike Ostrava na Zlaté tretře | Další sportovní zprávy

Gauff se nedokázal stát prvním teenagerem, který vyhrál několik zápasů na WTA Finals od Srbky Ana Ivanovic v roce 2007.

Gauff trefil forhendový winner a vzdal se vedení 2:0 v prvním setu a Swiatek trefil bekhendový volej po základní čáře a znovu vedl 4:0.

Swiatek trefil bekhendový winner k dalšímu brejku, aby získal první sadu za 27 minut.

Gauffová ve druhém setu prolomila vedení 2:1, když Swiateková poslala forhendový úder mimo, což byla její třetí nevynucená chyba v zápase, a Gauffová se držela ve strhujícím 12minutovém šestém zápase a dostala se do vedení 4:2.

Gauff, který podával sadu, se však dopustil čtyř po sobě jdoucích dvojchyb a snížil podání na 5:5, poté ho znovu zlomil Swiatek v posledním gemu a na poslední bod trefil forhendový winner.

„Jsem rád, že jsem to mohl trochu zapracovat, abych vyhrál v posledních několika zápasech,“ řekl Swiatek. „Možná byla klíčová důvěra a nesoustředěnost mentálně na výsledek, ale opravdu jen držet se plánu, který fungoval v prvním setu.“

Sabalenková musí ve čtvrtek porazit Kazachstánku Elenu Rybakinovou v odvetném zápase skupinové fáze lednového finále Australian Open, aby se v sobotu kvalifikovala do semifinále.

Sabalenková se na konci roku dostane na první místo v neděli do finále.