Kanada opouští mistrovství světa juniorů po pozdním českém vítězství: „Nejhorší pocit“

Göteborg, Švédsko – Fraser Minten Byl smutný. Owenovi Beckovi se stále točila hlava. Oliver Bonk Bylo nutné ho utěšit.

Kanada se ubránila brzkému deficitu 2:0 a v úterý vyrovnala Českou republiku ve čtvrtfinále na mistrovství světa juniorů v hokeji.

S tisíci červeně oděných fanoušků – někteří v kostýmech, jiní v nafukovacích teplácích – naléhali na stadion Scandinaviaum, Canadiens vypadali odhodláni prosadit se.

Byla to jen otázka času. Přesčasy se rýsují. Jeden úžasný okamžik všechno změnil.

Jacob Stankel vstřelil svůj druhý gól v utkání, když zbývalo 11,7 sekundy, když Česká republika porazila bojující Kanadu 3:2 a postoupila do semifinále turnaje.

„Zdá se, že svět přišel ke konci,“ řekl Minten, vedoucí týmu. „Je to neuvěřitelná příležitost pro nás všechny v naší kariéře. Nikdy nevíte, jestli se znovu objevíte reprezentovat svou zemi nebo hrát na tak globální scéně.“

Kanada kontrolovala hru po většinu závěrečných 40 minut, než Stunkel vypálil poslední ránu, která odrazila Bonka – obránce z… Ottawa a český narozený syn bývalého hráče NHL Radka Bonka – mimo post a potřetí na turnaji porazil Rousseaua.

„Hrozný způsob, jak věci ukončit,“ řekl Beck.

Kanada, která hrála čtyři finále za sebou, utrpěla historicky první prohru s Čechy v medailovém kole.

Beck k rozhodujícímu gólu dodal: „Pro (Bonka) je to těžké.“ „Může se to stát každému z nás.“

Zápas byl odvetou loňského zápasu o zlatou medaili v Halifaxu, který Kanada vyhrála 3:2 v prodloužení. Pět členů českého týmu se v úterý hodilo, Beck se do Kanady vrátil jako jediný.

„Odveta,“ řekl český kapitán. Jerry Kulicjehož tým se v semifinále střetne buď se Švédskem, nebo se Spojenými státy.

Další branku Evropanů vstřelil Tomáš Cibulka, který předvedl 28 zákroků od Michaela Hrabala.

READ  Slavná česká zpěvačka Lenka Filipová slaví 70. narozeniny znovuvydáním svého prvního alba „Zamilovaná“

„Úžasné,“ řekl Stankel. „Zůstali jsme silní.“

Za Kanadu skórovali Matthew Wood a Jake Furlong. Rousseau byl zastaven 19krát.

Hvězdný centr Maclin Celebrini, který by měl být nejlepší volbou draftu NHL 2024, vedl Canadiens s osmi body v pěti zápasech, ale v úterý přestal bodovat.

„Věci se nám nepovedly,“ řekl hlavní trenér Alain Letang, asistent v roce 2023. „Když hrajete zápas dostatečně dlouho, jsou chvíle, kdy jste na špatné straně.“

Kanada měla minus pět profesionálních hráčů vhodných pro Švédsko – vč Connor Bedardkterý byl vyhlášen nováčkem měsíce NHL za prosinec krátce poté, co byla jeho země vyřazena – zatímco další dva byli mimo kvůli zranění nebo nemoci.

Tým mluvil o potřebě „neúprosného“ přístupu bez kazení zápasů na minulých turnajích, ale nikdy se mu nepodařilo postoupit do předkola, kde Kanaďané skončili ve skupině A druzí po prohře s hostiteli.

„Existují opravdu dobré týmy, které se objevují v kalendáři, když hrají s Kanadou,“ řekl Letang. „Řekl jsem těm klukům brzy: 'Vždy dostanete to nejlepší z jakékoli země.'

Kanada porazila Finsko 5:2 – dvěma prázdnými brankami – porazila skromně Lotyšsko 10:0, prohrála 2:0 se Švédskem a před tímto šokujícím obratem událostí nepřesvědčivě vyhrála 6:3 nad Německem.

„Uchopil jsem hůl příliš pevně,“ řekl Forwardovi. Matěj Poitraskterý vstoupil do národního týmu od r Boston Bruins. „Mám pocit, že jsem zklamal některé z těch chlapů a zklamal jsem zemi.“

Kanadský křídelník Matthew Savoie (zranění v dolní části těla) se vrátil do sestavy poté, co vynechal zápas Connor Jeckie Vrátil se také po svém nedělním předčasném vyřazení.

„Vytvořili jsme toho hodně,“ řekl Savoy. „Puky nešly dovnitř.“

Po 2:0 pro Čechy během 20 minut byl vyloučen Rousseau Edward Seale Na začátku druhého zápasu 2 na 1.

READ  Členové Kongresu USA vyjadřují znepokojení nad zadržením Nikhila Gupty v České republice

Wood pak o pár minut později odešel do přestávky, aby v čase 3:43 vstřelil svůj druhý gól, aby dal cestujícímu týmu naději.

Canadiens pokračovali v tlaku a Furlong nakonec vyrovnal na 3:20, když jeho bod překonal Hrabala.

Kanada nikdy předtím nedokázala nic udělat s první přesilovou hrou na začátku třetí třetiny Brayden Yager Klikněte na tento příspěvek. Savoy pak ve velké šanci před šokovým zakončením vyslal ránu mimo branku.

„(Svinstvo) skáče,“ řekl obránce. Maverick Lamoureux.

Kanaďané hledali třetí zlatou medaili v řadě a 21. v zemi. Kanaďané zaostávali 1:0 v 7:51 z první, když Stunkel vypálil druhou přes Rousseaua.

„Je to špatné,“ řekl Minten. „Měli jsme brutální začátek.“

Češi dostali penaltu, když obránce Noah Warren trefil Dominica Raymonda v brejku, ale Rousseau to blokoval poke checkem.

V čase 1:59, kdy Cibulka prostřelil clonu, brankář minul branku a zvýšil na 2:0.

Kanaďané by se bránili, jen aby vyšli bolestně.

„Nechali jsme toho na stole hodně,“ řekl Poitras. „Je to ten nejhorší pocit na světě.“

Tato zpráva od The Canadian Press byla poprvé zveřejněna 2. ledna 2024.

___

Sledujte @JClipperton_CP na X.

Ješua Clipperton, The Canadian Press

Poznámka pro čtenáře: Toto je opravený příběh. Předchozí verze měla nesprávného brankáře pro Českou republiku.