Kanada poráží na mistrovství světa v hokeji Češky 5:0 a na řadě jsou Spojené státy

Nejvyšší tříbodový zápas Christine O'Neillové dovedl Kanadu k výhře 5:0 nad Češkami na nedělním mistrovství světa v hokeji žen.

UTICA, N.Y. – Nejlepší tříbodová hra Christine O'Neillové dovedla Kanadu k nedělní výhře 5:0 nad Češkami na mistrovství světa žen v hokeji.

Šestadvacetiletý rodák z Mississauga v provincii Ont. se dvakrát trefil a přidal asistenci v prvním poločase za Kanadu, která se v pondělí večer střetne s obhájci titulu Spojenými státy v bitvě týmů ve skupině A 3:0.

O'Neill je 5 stop vysoká defenzivní útočnice, která ve své čtvrté účasti ve Světové sérii vytváří šance na skórování pro sebe a své kolegy Kanaďany.

V neděli nasbírala pět ran na síti. O'Neill vedl Kanadu v bodech za dva góly a dvě asistence po třech zápasech.

„Řekl bych, že moje sebevědomí roste s každou šancí hrát v tomto dresu,“ řekl O'Neill. „Moje role se tak trochu vyvinula v programu Hockey Canada.

„V minulosti jsem byl spíše defenzivním záložníkem, ale myslím, že právě hledání různých způsobů, jak přispět, bylo středem mého zájmu, a dokonce i středem mé řady.“

O'Neill asistoval u prvního nedělního gólu Kanady, který vstřelil spoluhráč Danielle Srdachny. Renata Fast a Laura Stacey vstřelily své první branky na turnaji.

Sarah Nurse přispěla dvěma asistencemi. Kanadská brankářka Anne-Renee Debiens zaznamenala při svém druhém turnajovém vítězství 13 zákroků.

Její protějšek Klára Beslarová zastavila 37 ze 42 ran za Českou republiku (1-2), která byla v minulých dvou letech bronzová.

Kanada a Česká republika se poprvé střetly na mistrovství světa loni v Bramptonu v Ontariu, kde domácí tým v předkole porazil Čechy 5:1.

Češi si v neděli nepomohli čtyřmi penaltami v prvních 10 minutách. O'Neill vstřelila svůj první gól v utkání z pozdního pokutového kopu s kanadským útočníkem navíc.

„Není to dokonalé,“ řekla česká trenérka Karla McLeodová. „Je to podruhé, co hrajeme s Kanadou, takže je normální být trochu nervózní.“

READ  Letos se o stipendijní program ROMEA přihlásilo více než 70 romských studentů studujících na českých vysokých školách

„Byla to velmi obtížná situace, protože jsem čelil třem přímým penaltám. Nebyl jsem nadšený. Myslel jsem, že jsme tvrdě soupeřili, abychom ty penalty zabili, ale brání vám to v rytmu.“

Hlavní trenér Troy Ryan věří, že Kanada je na správné cestě od špatného výkonu při úvodní výhře nad Finskem přes silnější snahu proti Švýcarům až po tvrdší zápas proti Čechům.

„Finsko proti nám hrálo dobře,“ řekl. „Nehráli jsme tak, jak jsme chtěli hrát. Bylo to vlastně požehnání v přestrojení, protože na začátku turnaje můžete získat větší zodpovědnost.“

„Tohle lidi probudí. Měli jsme pár náročných rozhovorů se skupinou. Myslím, že jsme proti Švýcarsku udělali určitý pokrok. Myslím, že jsme dnes trochu posílili.“

Přichází čas postavit se úhlavnímu rivalovi Spojeným státům, které v loňském finále v Bramptonu porazily Kanadu 6:3.

V letošní zimní sérii soupeření o sedmi zápasech mezi těmito dvěma zeměmi se Kanada shromáždila z manka na tři zápasy, vyhrála čtyři zápasy v řadě a vyhrála sérii.

„Budeme udržovat dynamiku, kterou jsme získali z těchto zápasů,“ řekl kanadský útočník Jamie-Lee Rattray.

„Hrajeme proti nim celý rok a pokaždé, když hrajeme, chceme vyhrát. První místo ve skupině máme na dosah. Je to pro nás velký zápas.“

Pět nejlepších nasazených v první skupině a tři nejlepší ve druhé skupině se ve čtvrtek kvalifikují do čtvrtfinále. Semifinále je v sobotu a zápasy o medaile v neděli.

Pauline nabízí

Ryan v neděli prodloužil minutu kanadského kapitána Marie-Philipa Poulina na necelých 15 minut.

Omezil její čas na ledě kvůli zranění, které ji vyřadilo z posledních tří zápasů PWHL Montreal před reprezentační přestávkou.

„Snažili jsme se dodržovat přísný plán,“ řekl Ryan. „Zvládla to dobře. Obvykle to není někdo, kdo by chtěl být vytažen. Chce být propuštěn.“

READ  Ázerbájdžán, Česká republika diskutuje o perspektivách posílení hospodářské spolupráce - AZERTAC

Poulin má ve třech zápasech jednu asistenci.

O'Neillův průlom

O'Neill je centrem druhé lajny Montrealu za týmovým kolegou Poulinem. To, plus 19 zápasů a téměř každodenní bruslení s klubem PWHL od otevření nové ligy 1. ledna, pomohlo přidat její hře další rozměr.

„Jen se od ní učím každý den,“ řekl O'Neill. „Viděl jsem to na svém herním stylu a zatím jsem udělal nějaké kroky vpřed, pokud jde o kondici a rychlost ve hře.“

Tato zpráva od The Canadian Press byla poprvé zveřejněna 7. dubna 2024.