Pět myšlenek: Česko po dvou

Světy 2024

Čeští reprezentanti utrpěli tvrdou prohru s reprezentací Spojených států, ale poučili se i v zápase s Kanadou.

Mikaela Bezlová se v pátek střetne se Spojenými státy. Obrázek přes Český svaz ledního hokeje.

V pátek odehrála Česká republika svůj druhý zápas na mistrovství světa žen 2024 proti týmu USA. Byli vyřazeni 6:0 střelami ve prospěch USA 48:19 a Alex Carpenter zaznamenal hattrick. Spolu s českou brankářkou Klárou Peslarovou byly vyhlášeny nejužitečnějšími hráčkami utkání.

Penalty a přesilovky

Spojené státy dostaly v první třetině čtyři penalty, včetně menšího trestu pro Roryho Gildaye za hrubost po skončení třetiny. Češka má ke cti celkem sedm přesilových příležitostí proti americkému týmu, který jako by neudržel disciplínu. Gól však nevstřelili, místo toho inkasovali krátkou branku. Díky výhodě lyžařů se Česko sotva dokázalo usadit v oblasti Spojených států amerických. Tento americký tým je velmi rychlý a neustále naráží do puku. Češi sice napodobili styl Spojených států, ale nedokázali to tak dobře jako domácí tým.

Zdatnost

Byla to velmi fyzická hra. Obecně platí, že evropské týmy jsou překvapeny ochotou severoamerických týmů používat svá těla, ale Češi byli určitě ochotni vstoupit. Tlačili, bili, zvedali hole a zdůrazňovali polohu těla. Zdálo se, že to Američany zaskočilo a hra vypadala vyrovnaněji, než napovídal počet střel během prvních dvou třetin. Češi se však také unavili mnohem rychleji než Američané. Někde ve druhém ztratili výhodu a začali zaostávat, čehož využili Američané.

Zaplaceno

Česko zpočátku působilo sebevědomě a odhodlaně. I když se jim ve druhém poločase začaly zpomalovat nohy, duch v týmu stále byl. Alex Carpenter pak skóroval za Spojené státy hned poté, co Češky rozehrály pokutový kop, a o 59 sekund později se trefila Layla Edwardsová. Odchod do šatny o pár minut později se zdál zdrcující a tento pocit se ještě zvýšil, když USA v prvních pěti minutách třetí třetiny vstřelily krátký gól a poté i vyrovnaný gól. I když tým pokračoval v boji, zápas tam byl do značné míry rozhodnutý.

READ  Česká vycházející hvězda Stříteský vstupuje do WRC3 s Toksport WRT ve Španělsku

Cíle

Všechny americké góly přišly z okraje brankoviště nebo z nízké pozice. Vypovídá o schopnosti Američanů dostat střelce do těchto pozic a komunikovat s nimi. Jejich rozehrávka jim umožnila roztáhnout led, takže Češi musí být lepší v označování hráčů v nebezpečných oblastech a zvedání tyčí nebo uzavírání těchto drah. Bezpochyby je na seznamu věcí, na které si dát proti tomuto týmu pozor.

Další sleva

Česká republika se v neděli utká s Kanadou. Kanada v pátek porazila Švýcarsko 3:0 před zápasem Česka proti Spojeným státům. Myslím, že styl hry by seděl lépe v Kanadě než v USA. Česká republika ve svém utkání s Finskem ukázala, že je zběhlá v tom, jak využít atletiku a rychlost k potlačení obratné hry. Kanadě atletismus nechybí, ale nepřekypuje jím jako americká soupiska nabitá NCAA, a to by mohlo hru vyrovnat. Hrát ve vysoké rychlosti dvou kanadských hráčů, kteří spolu hráli mnoho let, bude největší výzvou.