Liga národů: Portugalsko porazilo Česko, Španělsko prohrálo se Švýcarskem

Portugalec Cristiano Ronaldo je ošetřován na hřišti během fotbalového zápasu Ligy národů UEFA mezi Českou republikou a Portugalskem na stadionu Sinobo v Praze, Česká republika, sobota 24. září 2022 (AP Photo/Petr David Josek)

Diogo Dalot pomohl Portugalsku ovládnout skupinu Ligy národů tím, že vstřelil své první dva reprezentační góly při sobotní výhře 4:0 nad Českou republikou.

Španělsko explodovalo své vedení ve skupině A2 po prohře 2:1 se Švýcarskem před frustrovaným domácím publikem v Zaragoze.

Portugalsko má před Španělskem náskok dvou bodů, než se jeho sousedé v úterý střetnou v Braze v souboji vítěz bere vše, kdo postoupí do čtvrtého kola turnaje příští rok v červnu.

Když se portugalský národní tým valil v Praze, Cristiano Ronaldo měl krušnou noc, nejprve byl zasažen do obličeje těžkou ranou, která mu krvácela z nosu a vyžadovala malý obvaz. Nejlepší střelec mezinárodního fotbalu se 117 góly se navíc provinil penaltou, kterou naštěstí Češi nedokázali proměnit 2:0.

Dalot dostal Portugalsko do vedení ve 33. minutě, když pravý obránce skóroval z přihrávky Rafaela Leaa.

Bruno Fernandes zdvojnásobil svůj náskok v okamžicích první poloviny přestávky, než byl Ronaldo odsouzen za házenou ve svém prostoru. Patrick Schick ale penaltu propálil, když ji poslal na břevno.

Skóre nepochybně dal v 52. minutě Dalot střelou na roh.

Ronaldo zakončil asistencí Diogo Jota a v 82. minutě vstřelil čtvrtý gól.

Chyby ve Španělsku

Luis Enrique, který loni dovedl Španělsko do semifinále mistrovství Evropy a finále Ligy národů, je známý tím, že dělá nepopulární rozhodnutí a drží se jich.

Opět ho překvapilo, že Marco Asensio, který byl v Realu Madrid odsunut na náhradník, začal jako lhář devět, zatímco na lavičce nechal čisté útočníky Alvara Moratu a nováčka Borju Iglesiase.

Španělsko nedokázalo vyrušit Švýcary v útoku a jeho obrana obdržela dva góly z rohových kopů, do kterých se zapojil švýcarský obránce Manuel Akanji.

Akanji trefil parádní hlavičku na 21, když překonal svou značku a svezl míč z trávníku do horního rohu sítě.

READ  Mladý český hráč ruského národního týmu vítězí v šesté etapě turné v SAE

Asensio se v 55. minutě konečně prosadil ve švýcarské obraně, když prokličkoval čtyři hráče, než se obrátil na Jordiho Albu, aby vyrovnal.

Švýcarsko ale zasáhlo pravého obránce o tři minuty později, když Akanji zůstal nekontrolován u bližší tyče, aby pomocí jediného dotyku přesměroval rohový kop do prostoru šesti yardů, když ho Brielle Empolo posunula za čáru.

Švýcar Manuel Akanji, vlevo, napadá míč se Španělem Marcem Asensiem během fotbalového zápasu Ligy národů UEFA mezi Španělskem a Švýcarskem na stadionu Benita Villamarina ve španělské Seville, sobota 24. září 2022. (AP Photo/Jose) woods )

„Říkali, že je snadné porazit Švýcarsko a my jsme viděli, že to přinejmenším není pravda,“ řekl Luis Enrique. „Bránili nám hrát naši hru a k tomu je třeba přidat hodně špinavý první poločas. Ve druhém poločase jsme se zlepšili a ukázali jsme větší přesnost, ale jakmile jsme dali gól, dostali jsme další gól z rohového kopu. Teď máme jít do Portugalska a vyhrát.“

Iglesias a 20letý Nico Williams debutovali ve Španělsku jako náhradníci. Nicův starší bratr a týmový kolega Inaki Williams debutoval v pátek v Ghaně poté, co změnil věrnost ze Španělska.

Švýcarsko v úterý v St. Gallen hostí Česko, aby se rozhodlo, kdo se vyhne sestupu. Švýcarsko má na posledním místě o dva body více než Česká republika.

Portugalsko, Španělsko a Švýcarsko si v listopadu zahrají finále mistrovství světa.

liga b

Izrael vylezl ze skupiny B poté, co porazil Albánii 2:1 díky gólu Taye Paribou v přestávce.

Vše na stejné úrovni mezi Srbskem a Norskem v čele skupiny B4 před jejich zápasem v Olso, aby se zjistilo, který z nich se připojí k lize A.

Erling Haaland skóroval za Norsko, ale Slovinsko vybojovalo doma výhru 2:1, zatímco Srb Aleksandar Mitrovic zaznamenal hattrick a dovedl Švédsko k vítězství 4:1 v Bělehradě.

Skotsko zůstalo ve vedení skupiny B1 poté, co v Glasgow porazilo Irsko 2:1. Ukrajina zaostávala o dva body poté, co porazila Arménii 5:0 před zápasem se Skoty v Krakově.

READ  Česká republika jedna dvě a zlatá medaile pro Slovensko

liga c

Řecko se posunulo ze skupiny C2, přestože prohrálo s Kyprem 1:0 díky návratu Severního Irska 2:1 proti Kosovu.

přátelství

Senegal se na mistrovství světa připravil tak, že v přátelském utkání ve francouzském Orleans porazil Bolívii 2:0.