Švédsko je jedna výhra od zlata s výhrou 5:2 nad Čechy

Po těsném úniku ze čtvrtfinálového zápasu proti Švýcarsku se švédský tým přesunul do boje s českým týmem, který už měl za sebou smutnou výhru. Kanadský šampionát skončil brzy. V tuto chvíli se žádný tým nechce dostat tak daleko a nemít šanci hrát o zlatou medaili. Naštěstí třetí třetina byla pro Švédsko dobrá a ukázala se dostatečně na to, aby je posunula do zítřejšího zápasu o zlatou medaili.

Švédský tým se na začátku zápasu zdál trochu pomalý, ale český tým za to zaplatil svou první brankou v utkání. Ale netrvalo dlouho a Švédsko vyrovnalo bizarní odraz, který nějak skončil v síti. Švédsko vstřelilo další gól a dostalo se do vedení, ale mocný gól Česka vyrovnal zápas na dva góly. Konfrontace pokračovaly tam a zpět, když se Švédsko vrátilo na vrchol silným gólem, než ve třetí třetině explodovalo ofenzivně a vyhrálo 5:2.

Česko je na tom lépe, než naznačuje jeho rekordpan Dr

Vždy je těžké předpovídat vítěze mistrovství světa juniorů, protože i tým, který se trápí v předkolech, může v play off vzplanout a stačí jeden špatný zápas, aby se z turnaje dostal. Nikoho tedy nepřekvapí, že Češi dávali Švédsku po většinu zápasu vše, co mohli.

Přihlaste se k odběru newsletteru NHL Prospects & Draft Substack

Substack hokejové knižní vyhlídky a návrh banneru

Češi si se svým mocným domácím týmem vyměnili góly na konci třetí třetiny, než se Jonathan Lekirimaki a Noah Oslund překvapivě rozhodli, že chtějí tento zápas vyhrát, a dostali zápas mimo dosah svých soupeřů. Společně s Hugem Havelidem jmenovali tři nejlepší švédské hráče turnaje.

Jonathan Lekirimaki Vancouver Canucks
Jonathan Lekirimaki, Vancouver Canucks (Amy Irvine /kniha o hokeji)

Technicky skončila Česká republika ve skupině B třetí a byla tedy v tomto utkání nejníže nasazeným týmem, ale to nevypovídá o všem. Jejich jediná opravdová prohra přišla v prvním zápase na turnaji proti Slovensku a od té doby jsou velmi silným a odolným týmem, přičemž jejich jediná další prohra s USA přišla na penalty.

READ  Bývalý útočník NHL přichází do Sheffieldu Steelers, jak postupuje český záložník

Útočníci Jiří Kulič a Matias Milowski mají po osmi bodech v šesti turnajových zápasech a mohou být rozdílem v zítřejším zápase o bronz.

Brankářství V průběhu hry jsem se zlepšoval

Největším otazníkem kolem švédského týmu bylo před turnajem brankářství. Trio mladých brankářů nemělo žádné předchozí zkušenosti z mistrovství světa juniorů, a přestože se očekávalo, že startérem bude Havilid, nebylo to samozřejmé. Ve třech zápasech se zdálo, že našli pár drahokamů s Havillidem a Arizonou Coyotes prospektem Melkerem Thielenem, včetně jednoho proti Kanadě.

Thielen od té doby povolil čtyři góly při prohře s finským Havillidem Proti Švýcarsku povolil dva S pouhými 16 střelami byl první gól semifinále gólem, který měl zachránit Havilid. Naštěstí se zdálo, že se Havilde v průběhu hry cítil pohodlněji a pomohl situaci ve třetí třetině upevnit, jakmile bylo dosaženo vedení. Snad jeho výkon na tomto turnaji bude stačit k tomu, aby přesvědčil tým NHL, aby ho draftoval.

Švédsko zítra míří ke zlatu

Všechno bude záležet na zítřku, ať už to bude proti USA nebo Finsku, a Švédsko má velkou šanci být tím, kdo bude nosit zlatou medaili na krku. Jejich turnaj nebyl dokonalý, ale jejich neustálé úsilí dokázalo, že byli postaveni na to, aby vyhráli šampionáty. Od elektrických schopností jejich předních řad až po jejich hladkou bruslařskou obranu a silnou brankářskou pozici, mají velmi dobře zakulacenou a vyváženou soupisku. Už je dělí jen jedna výhra.