Austrálie předvádí úžasný comeback přes Českou republiku, aby si zajistila místo v semifinále

Australané Matthew Ebden (vlevo) a Max Purcell (vpravo) vyhráli v rozhodujícím souboji proti České republice postup do semifinále finále Davis Cupu 2023 v Malaze. AP

Austrálie předvedla ohromující comeback, když ve středu porazila Českou republiku 2:1, a v semifinále tenisového Davis Cupu si připravila setkání s Finskem.

Loňský vicemistr téměř vyšel ze čtvrtfinále, ale Alex de Minaur dokázal udržet Austrálii daleko od okraje propasti, když ve druhém porazil Jiřího Lehku 4-6, 7-6 (7/2), 7-5. zápas dvouhry.

Světová dvanáctka vyrovnala poté, co Tomáš Machák v úvodním zápase porazil Jordana Thompsona 6:4, 7:5 a dosáhl tak rozhodujícího vítězství nad wimbledonskými šampiony ve čtyřhře z roku 2022 Matthewem Ebdenem a Maxem Purcellem.

Porazili vracejícího se Lehicu a Adama Pavlaceka 6-4 7-5 v noci na horské dráze pro tým s druhým největším počtem vítězství v Davis Cupu v historii soutěže, 28, pouze za Spojenými státy.

Navzdory své bohaté historii Austrálie nevyhrála turnaj od roku 2003 a zdálo se, že je na cestě k vyřazení, protože Lehka sloužila na zisk titulu proti De Minaurovi, který vynaložil velké úsilí na dosažení nové úrovně, aby si zachoval sen jeho země.

„Řekl jsem si, že budu dál bojovat, hrát až do poslední chvíle, nikdy nevíš, někdy dostaneš šanci,“ řekl De Minaur.

„Trochu jsem přičichl a dokázal jsem to zvládnout.

„Myslím, že moje pověst je tak silná, pokud jde o tyto typy situací, že mě to tak trochu předchází – pravděpodobně jsem ten zápas vyhrál kvůli tomu dni.“

Jediný případ, kdy Česká republika porazila Austrálii více než 10 zápasů, bylo v roce 1975, ale trojnásobní mistři byli v Malaze velmi blízko.

„Byli jsme jeden zápas od návratu domů, pro něj se vrátit a vyhrát ten zápas je jeden z nejlepších návratů, jaké jsem kdy viděl,“ řekl Ebden.

Kapitán Austrálie Lleyton Hewitt byl jedním z nejhlasitějších kritiků kontroverzního aktualizovaného formátu Davis Cupu, který začal v roce 2019, a fanoušci Green and Gold převyšovali Čechy na stadionu Martina Karpiny.

Více než dvě třetiny sedadel byly obsazeny, i když atmosféra se nemohla rovnat úterní rozrušené výhře Finska nad obhájcem titulu Kanadou, kterou si přálo pár tisíc bouřlivých skandinávských fanoušků.

Machak (23 let) trefil forhend po lajně, aby prolomil Thompsonovo podání v první hře, a to mu stačilo k zajištění prvního setu.

Druhý byl blízko, a když Machak prolomil soupeřovo podání do vedení 5:4, Thompson okamžitě bojoval o vyrovnání skóre a poprvé v zápase prolomil podání svého českého soupeře.

Matak znovu brejk z voleje a dalším forhendem vyrovnal zápas.

„Dostal jsem jen jednu přestávku a byla to absolutní bitva ji získat,“ řekl frustrovaný Thompson.

Jeho porážka zanechala na De Minaurových bedrech tlak, aby udrželi zelené a zlaté v honbě za 200. vítězstvím v baráži.

Úžasný návrat

Lehica prolomil soupeřovo podání, aby se v prvním setu dostal do vedení 3:2, v epickém finále překonal de Minaura, zachránil pět brejkbolů a nakonec proměnil rozhodující bod ve čtvrté sadě.

Český hráč na 31. místě světového žebříčku znovu prolomil soupeřovo podání, aby se ve druhém setu ujal vedení 2:1, které udržel, a další tři brejkboly si zachránil do vedení 5:3.

Lehica ale při podání v tiebreaku zamrzl, opakovaně šel mimo a byl přerušen De Minaurem, který najednou našel další sílu, vyhrál 10 bodů v řadě a ovládl tiebreak, aby si vynutil rozhodnutí.

De Minaur prolomil Lehicovo podání na úvod třetí sady a posílil ji, Češka však odpověděla prolomením podání a vede 2:2.

Australan se ujal vedení 6-5, když znovu brejknul a uzavřel set, aby dokončil svůj působivý comeback.

„Je skvělé mít tak úžasnou podporu,“ řekl De Minaur. „Toto je australský tým v Davis Cupu. Bojujeme až do konce a nikdy nezemřeme.“

Důsledné duo Ebden a Purcell ztratilo v prvním setu pouhé dva body při svém podání a v sedmém gemu se zlomilo, aby se tak stalo.

Ve druhém setu tlačili na český pár na podání a nakonec našli způsob, jak se dostat do vedení 6:5, čímž poslali Austrálii v pátek proti Finsku.

Ve čtvrtek se Srbsko pod vedením Novaka Djokoviče utká s Velkou Británií, Itálie pod vedením Jannika Sinnera se ve zbývajících osmi zápasech utká s Nizozemskem.

Zveřejněno dne: 23. listopadu 2023 v 10:39:48 IST

READ  French Open: Barry šokuje Krichkovou, Swatik září; Ósaka vykopl